Mandragora L. (Solanaceae) bitki türlerinin içeriklerinin tespit edilmesi ve Daphnia magna üzerine toksik etkisinin araştırılması
Determination of the content of Mandragora L. (Solanaceae) species and their toxic effects on Daphnia magna
- Tez No: 688418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED YAŞAR DÖRTBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Daphnia'lar yüksek oranda protein ve temel yağ asitleri içeren bir tatlı su kabuklusudur. D. magna'nın çok çeşitli kirleticilere karşı duyarlı olması, kolay elde edilebilir ve kültürünün ekonomik olması, şeffaf vücut yapısı sayesinde içyapılarının gözlemlenebilir olması sebebiyle bu çalışmada model organizma olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada Türkiye de yetişen ve Mandrake olarak bilinen Mandragora (adamotu) bitkisinin N-Hekzen ve Su %50 + etanol %50 çözgenleri kullanıldı. Çalışmada üç ekstraksiyon için de %10, %30, %50, %70, %90 ve %100 gibi farklı konsantrasyonlardaki örnekler kullanılmıştır. Akut toksisite testleri, standart“Daphnia sp. Akut Hareketsizlik Testi”protokolüne (OECD, 2004; Test No: 202) uygun olarak, statik sistem esasına göre yapılmıştır. Test sonucunda Mandragora (adamotu) bitkisinin masserasyon yöntemiyle hazırlanan ekstraksiyon örneklerinde Daphnia magna'ların ölüm oranlarının geleneksel ve mikrodalga yönteminden daha fazla olduğu, en yüksek LC50 (%55) konsantrasyon ile masserasyon yöntemin ve en düşük LC50 (%100) konsantrasyon değeri ile mikrodalga yönteminde elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular Mandragora (adamotu) bitkisinin yüksek toksik etkiye sahip olduğu ve geleneksel tedavide kullanımının insan sağlığı açısından risk taşıyabileceği belirlenmiştir. Masserasyon yöntemi ile elde edilen organik madde diğer yöntemlere göre daha yüksek olduğundan ölüm oranı daha fazla görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Daphnias are a freshwater crustacean with high protein and essential fatty acids. D. magna was used as a model organism in this study because it is sensitive to a wide variety of pollutants, it is easy to obtain and its culture is economical, and its internal structures are observable thanks to its transparent body structure. In this study, N-Hexene and Water 50% + ethanol 50% solvents of Mandragora (mandrake) plant grown in Turkey and known as Mandrake were used. In the study, samples at different concentrations such as 10%, 30%, 50%, 70%, 90% and 100% were used for all three extractions. Acute toxicity tests, standard“Daphniasp. Acute Immobility Test”protocol (OECD, 2004; Test No: 202), based on static system. As a result of the test, the death rate of Daphniamagna in the extraction samples of Mandragora (mandrake) plant prepared by the maceration method was higher than the traditional and microwave method, the highest LC50 (55%) concentration and the absorption method and the lowest LC50 (100%) concentration. was obtained by the microwave method. Findings obtained in the study It was determined that Mandragora (mandrake) plant has a high toxic effect and its use in traditional treatment may pose a risk to human health. Since the organic matter obtained by the masseration method is higher than the other methods, the mortality rate was higher.