Stomalı bireylere ve bakım verici yakınlarına verilen oyuna dayalı eğitimin hasta sonuçlarına etkisi
The effect of game-based education given to ostomates and their caregiver relatives on patient outcomes
- Tez No: 688484
- Danışmanlar: PROF. AYİŞE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, stomalı bireyler ve primer bakım vericilerine Stoma Eğitim Seti (Ses) kullanılarak verilen oyuna dayalı eğitimin hasta sonuçlarına (erken dönem stomal ve peristomal komplikasyonlar, hastaneye başvuru sıklığı, stomaya dokunma korkusu ve sosyal destek algısı) olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü olarak planlanan araştırma Şubat 2020 – Aralık 2020 tarihleri arasında Koç Üniversitesi Hastanesi'nde stoma cerrahisi geçiren bireyler ve primer bakım vericileri ile gerçekleştirilmiştir. Örneklem sayısı (deney=22; kontrol=22) güç analizi yapılarak belirlenmiştir. Araştırma kriterine uyan ve araştırmayı kabul eden gönüllüler sırasıyla kontrol ve deney gruplarına atanmışlardır. Veriler, stomalı bireylere yönelik bilgi ve izlem formu, stomalı bireylerin yakınlarına yönelik bilgi formu ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS-26 (IBM) uygulamasında tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney-U, Ki-Kare, Wilcoxon testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, araştırmaya katılan deney ve kontrol grubundaki tüm bireylerin sosyodemografik özellikleri arasında bir fark olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of game-based education given to ostomates and their primary caregivers using Stoma Training Set (STS) on patient outcomes (early stomal and peristomal, frequency of hospital re-admission, fear of touching the stoma and perception of social support). The randomized controlled planned research was carried out with individuals undergoing stoma surgery and their primary caregivers at Koç University Hospital between February 2020 – December 2020. The number of samples (experiment= 22, control= 22) was determined by power analysis. Volunteers who suitable the research criteria and accepted the research were assigned to the control and experimental groups, respectively. The data were collected using the information and follow-up form for ostomates, the information form for the relatives of ostomates and Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS). Statistical analyses were analyzed using descriptive statistics, Mann Whitney-U, Chi-Square, Wilcoxon tests in SPSS-26 (IBM). As a result of analyses, it was determined that there was no difference between the sociodemographic characteristics of all the individuals in the experimental and control group who participated in the study (p>0,05).