Türkiye'deki kentsel dönüşümün ekonomik ve toplumsal sorunlarına ilişkin bir alan araştırması: Elbistan ilçesi örneği
A field study on the economic and social problems of urban transformation in Turkey: The case of Elbi̇stan district
  1. Tez No: 688485
  2. Yazar: HATİCE MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ BELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kentin karmaşık yapısı ve işlevlerinin çeşitliliği birçok çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Gerçekte kent, kendisine özgü özellikleri bulunan bir yerleşim sistemidir. Bu nedenle kentlerin ortaya çıkması ile kentleşme buna bağlı olarak artan insan faaliyetleri kentsel dönüşümü zorunlu hale getirmiştir. Kentsel dönüşüm, kentsel gelişimlerin sosyal, ekonomik ve mekânsal temelde yeniden ele alınması ve sorunlu alanların daha yaşanılabilir bir duruma getirilmesidir. Kentsel dönüşüm Türkiye'de 1980'li yıllardan sonra gündemde yoğun bir yer bulmaya başlamıştır. 2000'li yıllarla birlikte büyük şehirlerin dönüşüme uygun alanlarında önemli bir gündem haline gelmiştir. Bu bilgilerden hareketle çalışmada kentsel dönüşümün sosyo-ekonomik ve kültürel etkileri, Kahramanmaraş ili sınırlarında bulunan Elbistan ilçesi özelinde incelenecektir. Araştırmanın amacı, kentsel dönüşüm sahalarının yerleşime açılması neticesinde ortaya çıkan sosyo-ekonomik ve kültürel katkıların ve sorunların tespit edilmesidir. Ayrıca varsa ortaya çıkan sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin sunulmasıdır. Çalışmanın teorik kısmı ve kavram açıklamaları yerli ve yabancı kaynaklardan oluşan literatür taraması sonucunda elde edilen bilgilerden oluşacaktır. Alan araştırması kısmında ise, verileri elde edebilmek için anket ölçeğini hazırlarken hazır ölçeklerden faydalanılacaktır. Hangi tür soruların sorulacağına ilişkin kısımda ise yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılacak ve mülakat sonucunda içerik analizi yapılacaktır. Yarı yapılandırılmış mülakatta, kentsel dönüşüme giren mahalleler tespit edilerek en az otuz apartman olmak üzere, iki yüz kişiye ulaşılması hedeflenilmektedir. Ulaşılan kişilerle gerçekleştirilecek ankette ise yüz yüze görüşme tekniği kullanılacaktır. Çalışmada kentsel dönüşüm, kentsel dönüşümün sosyo-kültürel ve ekonomik etkileri kavramsal olarak incelenecek ve alan araştırması ile bu etkiler Elbistan ilçesi kapsamında değerlendirilecektir. Sonuç olarak olası sorunlar tespit edilerek bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The complex structure of the city and the diversity of its functions have been the subject of many studies. In fact, the city is a settlement system which its own characteristics. Therefore, with the emergence of cities, urbanization and increasing huma aktivities have made urban transformation obligatory. Urban transformation is the re-consideration of urban developments on a social, economic and spatial basis and making problem areas more livable. Urban transformation in Turkey has begun to find a dense place on the agenda after the 1980s. With the 2000s, it has become an important agenda in metropolitan areas suitable for transformation. Based on this in formation, the socio-economic and cultural effects of urban transformation will be examined in the Elbistan district in Kahramanmaraş. The aim of the study is to determinet he socio-economic and cultural contributions and problems that arise as a result of the opening of the urban transformation areas. In addition if any, the solution of problems that arise is to offer proposals. The theoretical part of the study and the concept explanations will consist of the information obtained as a result of the literature review of domestic and foreign sources. In order to obtain the data in the field research section, the prepared scales will be used when preparing the questionnaire. In the section on which questions to ask, semi-structured interview method will be used and content analysis will be conducted as a result of the interview. In the semi-structured interview, it is aimed to reach two hundred people, at least thirty apartment buildings, by identifying the neighborhoods that have undergone urban transformation. In the questionnaire to be conducted with the people reached, face to face interview technique will be used. In this study, urban transformation, socio-cultural and economic effects of urban transformation will be examined conceptually and these effects will be evaluated within the scope of Elbistan district. As a result, possible problems will be identified and solutions will be offered for these problems.