Çalışanların etik liderlik algılarının örgütsel adalet ve örgütsel sinizm üzerine etkileri: Çorum ilinde bir uygulama
The effects of employees' ethical leadership perceptions on organizational justice and organizational cynicism: An application in Çorum
  1. Tez No: 688483
  2. Yazar: ESRA KURTCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE EBRU ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların etik liderlik algılarının örgütsel adalet ve örgütsel sinizm üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Dolayısıyla bu çalışmada, örgütlerdeki yönetici davranışlarının etik değerlere uygun olup olmadığının, yöneticilerin örgütte adalete verdikleri değerin çalışanlarda nasıl algılandığı ve bu algının onların örgüte karşı geliştirdikleri sinizm duygularında ne derecede etkili olduğu incelenmiştir. Çorum ilinde bir kamu kurumunda görev yapan toplam 388 kişi bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmış ve anket formu oluştururken demografik özellikler, etik liderlik ölçeği, örgütsel adalet ölçeği ve örgütsel sinizm ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ileri sürülen hipotezleri test etmek amacıyla çalışanlara yönelik uygulanan anket çalışmasından elde edilen veriler SSPS 22.0 istatistik programı ile frekans, t-Testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, her üç değişken olan etik liderlik algısı, örgütsel adalet ve örgütsel sinizm arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Etik liderlik algısı ve örgütsel adalet algısının negatif yönde örgütsel sinizmi orta düzeyde etkilediği tespit edilmiştir. Yine katılımcıların demografik özellikleri ile etik liderlik, örgütsel adalet ve örgütsel sinizm arasında anlamlı farklılıklara da rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of employees' ethical leadership perceptions on organizational justice and organizational cynicism. Therefore, in this study, it has been examined whether the managerial behaviors in the organizations comply with the ethical values, how the value that the managers give to the justice in the organization is perceived by the employees and how this perception is effective in the cynicism feelings they develop against the organization. A total of 388 people working in a public institution in Çorum constitute the sample of this study. Survey method was used as a data collection tool within the scope of the study, and demographic characteristics, ethical leadership scale, organizational justice scale and organizational cynicism scale were used while creating the questionnaire. In order to test the hypotheses put forward in the research, the data obtained from the questionnaire study applied to the employees were evaluated with the SSPS 22.0 statistical program with frequency, t-Test, ANOVA, correlation and regression analyzes. As a result of the analyzes, significant relationships were found between all three variables, ethical leadership perception, organizational justice and organizational cynicism. It has been determined that the perception of ethical leadership and organizational justice negatively affect organizational cynicism at a moderate level. Again, significant differences were found between the demographic characteristics of the participants and ethical leadership, organizational justice and organizational cynicism.