Sivil toplum kuruluşlarında gönüllülük performansına etkisi bağlamında entelektüel sermaye boyutlarına ilişkin bir model önerisi: İzmir ili örneği
A model proposal regarding the dimensions of intellectual capital in context of its effect on voluntary performance in ngo's: İzmir provincial
  1. Tez No: 688523
  2. Yazar: ALİ KÖSTEPEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH METİN ÖZMUTAF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Globalleşen günümüz modern dünyasında özel ve kamu sektörlerinin ardından üçüncü sektör olarak ortaya çıkmış olan STK'ları son derece önem kazanmıştır. Özel ve kamu sektörlerine hem destek hem de baskı unsuru olarak toplum içerisinde faydalı işler yapmak amacıyla faaliyet sürdürmekte olan STK'ları günümüzde daha kurumsal bir bakış açısı ile yönetilmekte olup kıt kaynaklar ile en yüksek seviyede verim sağlamayı amaçlamaktadır. STK'larının belirlemiş oldukları hedef ve amaçlarına ulaşmasında en fazla yardımı dokunan gönüllülerdir. İçerisinde bulunduğumuz yüzyılda teknolojinin hızla ilerlemesi ile bilgi son derece önemli hale gelmiştir. Tarım toplumu ve sanayi toplumu kavramlarının ardından ortaya çıkan bilgi toplumu kavramı teknolojinin ciddi anlamda ilerlemesiyle birlikte kıymetlenmiştir. Bu bağlamda 20. Yüzyıl ile entelektüel sermaye kavramı ortaya çıkmış olup, son yıllarda işletmelerin en önemli kaynaklarından birisi haline gelmiştir. Bu çalışma ile STK'larında entelektüel sermaye kapsamında gönüllü performansına olan etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde sivil toplum, STK'ları ve gönüllülüğe dair kavramlar detaylı bir şekilde ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise, entelektüel sermaye kavramı her türlü detayları ile ele alınarak bir bütün halinde literatür çalışması kapsamında ele alınmıştır. iv Üçüncü bölüm olan uygulama kısmında ise, İzmir ili içerisinde yer alan STK'larından toplamda 355 kişiye yönelik anket çalışması yapılmış olup, entelektüel sermayenin projeler kapsamında gönüllü performansına olan etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Faktör analizi yapılarak, belirlenen dokuz faktör ile ilişkiler ortaya konulmuştur. SPSS analiz programı kullanılarak yapılan analiz sonucunda, STK'larında entelektüel sermayenin projeler kapsamında gönüllü performansını olumlu yönde etkileyeceği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's globalizing modern world, non-governmental organizations that emerged as the third sector after the private and public sectors have gained immense importance. Non-governmental organizations, which operate in order to do useful work in the society as both support and pressure factor for the private and public sectors, are managed with a more institutional perspective today and aim to provide the highest level of efficiency with scarce resources. Volunteers are the ones who help the non-governmental organizations the most in reaching their goals and objectives. With the rapid advancement of technology in the century we live in, information has become extremely important. The concept of information society, which emerged after the concepts of agricultural society and industrial society, became valuable with the serious advancement of technology. In this context, the concept of intellectual capital has emerged with the 20th century and has become one of the most important resources of enterprises in recent years. With this study, it has been tried to reveal the effect on volunteer performance within the scope of intellectual capital in non-governmental organizations. In the first part, the concepts of civil society, non-governmental organizations and volunteering are explained in detail. In the second part, the concept of intellectual capital has been vi dealt with in every detail and discussed as a whole within the scope of the literature study. In the third part, the application part, a survey was conducted for a total of 355 people from non-governmental organizations in the province of Izmir, and the effect of intellectual capital on volunteer performance within the scope of the projects was tried to be measured. By performing factor analysis, relationships with nine factors were determined. As a result of the analysis made using the SPSS analysis program, it was found that intellectual capital in non-governmental organizations would positively affect volunteer performance within the scope of projects.