Kemoterapi uygulanan meme kanserli kadınlar ve eşlerinin cinsel doyumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting sexual satisfaction of women with breast cancer receiving chemotherapy and their spouses
  1. Tez No: 688555
  2. Yazar: YASEMİN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN OKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, KT tedavisi alan meme kanserli kadınların ve eşlerinin, cinsel doyumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Cinselliğin sağlıklı şekilde yaşanmasında etkisi olabilecek yorgunluğun da cinselliğe etkisi araştırmanın sekonder amacını oluşturmaktadır. Araştırma 30.11.2014-31.05.2015 tarihleri arasında Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Kemoterapi Ünitesinde gerçeşleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini bu tarihler arasında kliniğe gelen kemoterapi alan meme kanserli kadınlar ve eşleri oluşturmuştur. Veriler, kemoterapi alan meme kanserli kadınlara ve eş/partnerlerine uygulanan sosyodemografik veri formu, Golombock Rust Cinsel Doyum Ölçeği kadın ve erkek formları ve kadınlara uygulanan Piper Yorgunluk Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Kemoterapi alan meme kanserli kadınların yaş ortalamaları ise 47.21±8.55, eş ise 50.74±8.47 olarak saptanmıştır. Kadınların %63.6'sı, erkeklerin ise %57.6'sı ilk ve ortaokul eğitim düzeyinde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research are planned to examine the factors affecting sexual satisfaction women with breast cancer who have received CT treatment and their spouses. The fatigue, which may be affected by healthy sexuality, also constitutes the secondary purpose of investigating the effect of sexuality. The research was carried out at the Chemotherapy Unit of Bozyaka Training and Research Hospital General Surgery Clinic between 30.11.2014-31.05.2015. The sample of the research came from these clinics women with breast cancer who have received chemotherapy and their spouses. The mean age of women with breast cancer who received chemotherapy was 47.21 ± 8.55 and their spouse was 50.74 ± 8.47. 63.6% of the females and 57.6% of the males were found to be in primary and secondary school education level.