Possible biostimulative effect of lowdose photodynamic therapy on HUVEC cells
Düşük doz fotodinamik tedavinin HUVEC hücreleri üzerindeki olasıbiyostimulatif etkisi
  1. Tez No: 688556
  2. Yazar: DİLARA PORTAKAL KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. NERMİN TOPALOĞLU AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fotobiyomodülasyon (PBM) ve Fotodinamik Terapi (FDT) mekanizması esas olarak hücre içi reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretimine bağlıdır. PBM, yara iyileşmesi ve hücre çoğalması için kullanılırken, PDT patojen ve kanser hücrelerini yok etmek için kullanılır. Düşük doz PDT'nin ayrıca patojen ve kanser hücresi çoğalmasını ve ayrıca osteoblastlar gibi hücrelerin çoğalmasını ve farklılaşmasını tetiklediği gösterilmiştir. Ancak düşük doz PDT'nin endotel hücreleri üzerindeki olası farklılaşma ve çoğalma profilini indükleyen etkileri henüz araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, Indosiyanin yeşili varlığında 808 nm dalga boyundaki lazer ışıması kullanılarak düşük doz reaktif oksijen türlerinin oluşumunu sağlamak ve böylece insan umbilikal ven endotel hücrelerinin (HUVEC) farklılaşması için PBM mekanizmasında olduğu gibi çeşitli hücresel mekanizmaları tetiklemektir. Hücrelerde, hücre içi ROS üretimi, nitrik oksit (NO) salınımı ve mitokondriyal membran potansiyel (MMP) değişimi PBM'de önemli bir rol oynadığından, bu çalışmada bunlar analiz edilmiştir. HUVEC'lerin farklılaşmasını etkileyen önemlerinden dolayı hücreler VEGF, PECAM-1 ve vWf ile immünofloresan boyanmıştır. Uygulamalar sonucunda düşük doz PDT'nin kontrol grubuna göre hücre çoğalmasını %20 arttırdığı ve endotel tübüler yapı oluşumunda yaklaşık %20 artışı desteklediği görülmüştür. Üçlü ışık tedavisinden sonra PBM'de hücre çoğalması sadece %7 ve endotel tübüler yapı oluşumu ise %10 artmıştır. Işık uygulamaları sonrasında oluşan hücre içi ROS ve NO, bu sonuçların gerçekleşmesinde kilit rol oynamaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda, düşük doz PDT ile oluşturulan hücre içi ROS'un vaskülojenezi tetikleyebileceği varsayılmış ve düşük doz PDT ile biyostimülatif etkinin PBM'ye göre hücre çoğalmasında ve farklılaşmasında daha fazla artışa neden olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The mechanism of Photobiomodulation (PBM) and Photodynamic Therapy (PDT) mainly depends on the production of intracellular reactive oxygen species (ROS). PBM is used for wound healing and cell proliferation while PDT is used to destroy pathogen and cancer cells. Low-dose PDT has also been shown to trigger pathogen and cancer cell proliferation, as well as the proliferation and differentiation of cells such as osteoblasts. However, the possible effects of low-dose PDT on endothelial cells inducing the differentiation and proliferation profile have not been investigated yet. This study aimed to enable the formation of low-dose ROS by using 808-nm wavelength laser radiation in the presence of Indocyanine green (ICG), and thus, to trigger various cellular mechanisms as in the PBM mechanism, for the differentiation of human umbilical vein endothelial cells (HUVEC). Since ROS production, nitric oxide (NO) release, and mitochondrial membrane potential (MMP) changes play an important role in PBM, these were analyzed. HUVECs were immunofluorescence stained with VEGF, PECAM-1, and vWf due to their importance in affecting the differentiation. As a result of the applications, it has been observed that low-dose PDT increased the cell viability by 20% and supported an approximately 20% increase in endothelial tubular structure formation compared to the control group. In PBM after triple light treatment, cell proliferation increased only by 7% and endothelial tubular structure almost 10%. Intracellular ROS and NO formed after the light applications play a key role for these outcomes to happen. It is assumed that ROS formed by lowdose PDT can trigger vasculogenesis and it was observed, that the biostimulative effect with low-dose PDT resulted in a higher increase in cell proliferation and differentiation compared to PBM.