Samsun ilinde bulunan Gıcı, Tatlı, Balık ve Uzun göllerindeki balıkçılığın incelenmesi
Research fishing in Gici, Tatli, Balik and Uzun lakes in Samsun
  1. Tez No: 688574
  2. Yazar: TURGUT KULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE ERDOĞAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırma, Samsun ilinde bulunan Gıcı, Tatlı, Balık ve Uzun göllerinde yürütülmüştür. S.S. Yörükler Su Ürünleri Kooperatifi kuruluş yılı, avlak sahası, balıkçı sayısı, tekne sayısı, balıkçı teknelerinin özellikleri, kullanılan av araçları, avlanan su ürünleri miktarı, türleri ve balıkçıların sosyo-demografik özelliklerine yönelik veriler belirlenmiştir. Çalışmada Samsun Bölgesi'nde araştırma yapılan göllerde S.S. Yörükler Su Ürünleri Kooperatifi'ne bağlı 400 kayıtlı üye ve 34 kayıtlı teknenin, S.S. Sarıköy Su Ürünleri Kooperatifi'ne bağlı ise 148 kayıtlı üye ve 28 kayıtlı teknenin bulunduğu tespit edilmiştir. Avlanan toplam su ürünleri miktarının 176.502 ton/yıl olduğu, su ürünleri avcılığında kullanılan ağ uzunluğunun 26400 m ve pinter ağlarının 1020 adet olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in lakes of Gıcı, Tatlı, Balık and Uzun in the province of Samsun. It was determined that the year of the establishment of fisheries cooperatives, fishing ground, number of fishermen, number of boats, characteristics of fishing boats, fishing gear, amount and types of fisheries catch, data on the socio-demographic characteristics of fishermen. In the study, it has been determined that Yörükler Fisheries Cooperative has 400 registered members and 34 registered boats and Sarıköy Fisheries Cooperative has 148 registered members and 28 registered boats in the lakes of the Samsun Region. It has been determined that the total amount of fisheries caught is 176.502 tons/year and the net has 26400 m of length in aquaculture and it has 1020 pieces of fyke-nets.