Korkuteli ekolojik koşullarında yetiştirilen çileklerin verim ve kalitesi üzerine değişik çeşit ve yetiştirme sistemlerinin etkileri
The effects of different cultivars and growing systems on yield and quality of strawberries grown in Korkuteli ecological conditions
  1. Tez No: 688607
  2. Yazar: FEHMİ TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİYE ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Antalya'nın Korkuteli ilçesinde yetiştirilen çileklerin verim ve kalitesi üzerine değişik çeşit ve yetiştirme sistemlerinin etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, 2019-2021 yılları arasında yürütülen araştırmada, çeşit olarak Albion, San Andreas ve Portola çilek çeşitleri, yetiştirme teknikleri olarak ise açık ve örtüaltı yetiştiricilik sistemleri kullanılmıştır. Denemede üç farklı çilek çeşidinin (Albion, San Andreas ve Portola) frigo fideleri, denenen her iki yetiştirme sistemine (açık ve alçak tünel) 20 Mart 2019 tarihinde dikilmiş ve iki yıllık üretim gerçekleştirilmiştir. Vegetasyon süresi boyunca; bitkilerde fenolojik (ilk çiçeklenme, ilk derim, ilk stolon atma tarihi), morfo-fizyolojik (gövde çapı, yaprak sayısı, yaprak klorofil indeksi, stolon sayısı), pomolojik özellikler (meyve ağırlığı, meyve et sertliği, suda çözünebilir kuru madde, meyve dış rengi) ile birlikte bitki başına verim ve meyvelerde bazı biyokimyasal özellikler (titre edilebilir asit miktarı, C vitamini, toplam fenolik madde içeriği, toplam antosiyanin içeriği) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different cultivars and growing systems on the yield and quality of strawberries grown in Korkuteli district of Antalya were investigated. For this aim, in this research conducted between 2019-2021, Albion, San Andreas and Portola strawberry cultivars were used as trial materials, and open air and protected cultivation systems were used as growing techniques. In the experiment, frigo seedlings of three different strawberry cultivars (Albion, San Andreas and Portola) were planted in both cultivation systems (open air and low tunnel) on March 20, 2019, and two-year production was carried out. During the vegetation period, phenological (first flowering, first harvest, first stolon date), morpho-physiological (stem diameter, leaf numbers, leaf chlorophyll index, stolon numbers), pomological features (fruit weight, fruit firmness, total solubles solid content, yield per plant and some biochemical properties of fruits (titratable acidity, vitamin C, total phenolic content, total anthocyanin content) were determined.