Assessment of building information modeling impact on small scale construction projects
Küçük ölçekli inşaat projelerinde yapı bilgi modellemesi etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 688608
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Zaman geçtikçe ve hayat değişirken teknolojinin gelişimi hayatımızın her alanında hızla yer almakta, günlük hayatı da etkilemektedir. tüm sektörler için yeni araçlar, prosedürler ve yöntemler oluşturur ve birçok işlemi basitleştirir. Günümüzde inşaat sektöründe bilgisayara bağlı tasarım araçları kullanılmaya başlanmış, tüm proje ömrüne doğrudan etki etmiş ve inşaat sektöründe bir devrim yapmıştır. Yapı bilgi modellemesi (YBM), basitçe bilgisayar kullanılarak oluşturulan bir bina modelinin geliştirilmesini ifade eder, bu model veri açısından zengin, nesne yönelimli, akıllı ve ayrıca binanın parametrik dijital bir temsilidir. Bu Araştırma, küçük ölçekli inşaat sektörü için YBM etkisinin değerlendirilmesini tartışmakta, esas olarak projelerin miktar ve doğruluğuna odaklanmakta, öncelikle BIM'in tanımını ve ana kavramını sunmaktadır. Daha sonra, YBM metraj, ihale ve diğer etkilerin proje üzerindeki etkisini değerlendirmek için Bağdat'ta 3 katlı bir bina projesinin örnek olay incelemesi yapılmış, binanın modelini oluşturmak için Autodesk Revit 2020 yazılımı kullanılmıştır. Sonuçlar, YBM'in kolay, detaylı ve yeterli çizimler sağlayabildiğini göstermiş ve miktarlar ve fiyatlar çıkarılarak geleneksel yöntemlerle hesaplanan miktar ve fiyatlar ile karşılaştırıldığında, Revit hesaplaması toplam tahmini maliyeti toplam maliyete göre %4 oranında azaltmıştır. ihale tahmini maliyeti, bitirme tahmini maliyeti için %6 ve yapı fiyatında neredeyse hiç değişiklik yok.
Özet (Çeviri)
While time passes and life changes, the development of technology is taking place in every part of our life quickly, also it affects daily life. it creates new tools, procedures, and methods for all sectors, and simplifies many operations. Nowadays, design tools that depend on computers have been used in the construction industry, it has a direct effect on the whole project life, and it has made a revolution in the construction sector. Building information modeling (BIM) simply refers to the development of a building model generated by using the computer, that model is rich of data, object-oriented, smart and also a parametric digital representation of the building. This research discusses the assessment of BIM impact for the small scale construction industry, it mainly focuses on quantity takeoff and accuracy of projects, firstly it presents the definition and the main concept of BIM. Then, a case study of a 3-storey building project in Baghdad is done to evaluate the effect of BIM quantity takeoff, tendering, and other effects on the project, Autodesk Revit 2020 software has been used to create the model of the building. The results showed that BIM can provide easy, detailed and sufficient drawings and the quantities and prices were extracted and compared with the quantities and prices that have been calculated with traditional ways, Revit calculation have reduced the total estimated cost by 4% compared to the total tender estimated cost, 6% for finishing estimated cost, and nearly no change in structure price.