Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Praylidae)'nın yumurta üretiminde farklı besinlerin karşılaştırılması
Comparison of different food in egg production of Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae)
- Tez No: 688606
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ephestia kuehniella (Lepidoptera: Pyralidae) üretiminde uygun besin kullanılması kitle üretim için oldukça önemlidir. Buğday unu ve kepeği (1:1)'nin karışımında oluşan E. kuehniella'nın standart besininden buğday unu(500 g) sabit kalacak şekilde, 1 nolu (250 g buğday kepeği +250 g mısır unu), 2 nolu (225 g buğday kepeği +225 g mısır unu + 50 g balık unu), 3 nolu (213 g buğday kepeği +212 g mısır unu + 75 g balık unu), 4 nolu (200 g buğday kepeği +200 g mısır unu + 100 g balık unu) 5 nolu (188 g buğday kepeği +188 g mısır unu + 125 g balık unu) ve 6 nolu (175 g buğday kepeği +175 g mısır unu + 150 g balık unu) besinler oluşturulmuştur. Bu besinler üzerinde E. kuehniella'nın bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Bu rasyonlarda yetiştirilen E. kuehniella'nın yumurtaları üzerinde T. evanescens'in parazitleme oranı, çıkış oranı ve cinsiyet oranı incelenmiştir. Deneme sonucunda E. kuehniella en yüksek ergin çıkışı 2 nolu, en ağır larva 5 nolu (29.0 mg), pupa 1 nolu (22.4 mg), ergin 2 nolu (19.5 mg) ve yumurta ise 6 nolu (36 mg) besinde gerçekleşmiştir. En uzun ergin ömrü (10.48 gün) 6 nolu ve dişi başına ergin ömrü boyunca bırakılan en fazla yumurta sayısı (456.63 adet) 5 nolu besinde belirlenmiştir. En kısa yumurta, larva ve pupa gelişme süresi sırasıyla; 1 nolu (2.15 gün), 3 nolu (25.7 gün) ve pupa 6 nolu (9.6 gün) besinde gerçekleşmiştir. Sonuç olarak, en yüksek parazitlenme oranı 4 nolu besinde, en yüksek çıkış oranı kontrol besininde, en yüksek erkek ve dişi sayısı sırasıyla 2 nolu ve kontrol besininde sağlanmıştır. Geliştirilen besinlerin E. kuehniella'nın üretiminde standart besinden daha iyi sonuç verdiği, ancak mısır unu ve balık unu karışım oranlarının etkisinin belirlenmesi için birkaç döl devam edecek detaylı çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using suitable nutrients is very important for mass production of Ephestia kuehniella (Lepidoptera: Pyralidae). From the standard diet of E. kuehniella as wheat flour + wheat bran (1:1) new diets were developed with using the 500 g of wheat flour as a constant and adding (250 g wheat bran +250 g corn flour) for No.1, (225 g wheat bran + 225 g cornmeal + 50 g fish meal) for No.2, (213 g wheat bran +212 g cornmeal + 75 g fish meal) for No.3, (200 g wheat bran +200 g cornmeal + 100 g fish meal )for No.4, (188 g wheat bran +188 g cornmeal + 125 g fish meal) for No.5 and (175 g wheat bran + 175 g corn meal + 150 g fish meal) for No.6. Some biological properties of E. kuehniella were examined on these diets. On eggs from the E. kuehniella reared on these diets and the parasitism rate, emergence rate and sex ratio of T. evanescens was determined. As the result of the experiment, the highest number of E. kuehniella adult emergence was on the diet No.2, the heaviest larvae were in diet No.5 (29.0 mg), pupa in diet No.1 (22.4 mg), adult diet No.2 (19.5 mg), and eggs in diet No.6 (36 mg). The highest longevity was on diet No.6 (10.48 days) and the highest number of eggs per female was on diet No.5 (465.63 eggs). The shortest egg development, larval development and pupal development periods were on diet No.1 (2.15 days), on diet No.3 (25.7 days) and on diet No.6 (9.6 days), respectively. The highest parasitism rate by Trichogramma evanescens was on diet No.4, the highest emergence rate was on control diet, the highest number of male and female adults were from diet No.2 and control diet, respectively. As the result, new diets were found to have better results in E. kuehniella production than the standard diet, more detailed studies with several generations is necessary to determine the effects of cornmeal and fish meal mixtures rates.