Sezgisel yeme ve hedonik açlık durumunun diyet kalitesi, mental sağlık ve uyku kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of intuitive eating and state of hedonic hunger with diet quality, mental health and sleep quality
  1. Tez No: 688622
  2. Yazar: KEVSER SARE ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BAKIRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma sezgisel yeme ve hedonik açlık durumunun diyet kalitesi, mental sağlık ve uyku kalitesi ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla planlanmış olup 351 birey üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin hedonik açlık durumu Besin Gücü Ölçeği, sezgisel yeme durumu Sezgisel Yeme Ölçeği-2, mental sağlık durumu Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği, uyku kalitesi Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği, fiziksel aktivite düzeyleri ise Fiziksel Aktivite Değerlendirme Aracı ile değerlendirilmiştir. Diyet kaliteleri besin tüketim kaydı alınarak Sağlıklı Yeme İndeksi-2015'e göre değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda katılımcıların %50,7'sinin sezgisel beslendiği, %49,3'ünün ise sezgisel beslenmediği bulunmuştur. Katılımcıların %65,0'ında hedonik açlık durumu görülürken %65,2'sinin diyet kalitesinin kötü, %33,6'sının geliştirilmesi gereken düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Sezgisel beslenenlerin beslenmeyenlere kıyasla uyku kalitesinin ve mental sağlık durumunun anlamlı şekilde daha iyi olduğu, hedonik açlık durumu olan bireylerin olmayanlara göre uyku kalitesinin ise anlamlı şekilde daha kötü olduğu bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, sezgisel beslenme durumu iyi bir uyku kalitesi, mental sağlık ve düşük beden kütle indeksi ile ilişkilendirilirken hedonik açlık durumu ise kötü bir uyku kalitesi ile ilişkilendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the relationship of intuitive eating and hedonic hunger with dietary quality, mental health and sleep quality and was conducted on 351 individuals. The hedonic hunger status was evaluated with the Power of Food Scale, the intuitive nutritional status with the Intuitive Eating Scale-2, the mental status with the Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale, the sleep quality levels with the Pittsburgh Sleep Quality Scale, and the physical activity levels with the Physical Activity Assessment Tool. Dietary quality was evaluated according to Healthy Eating Index-2015 by taking food consumption record. As a result of the analysis of the data obtained, it was found that 50.7% of the participants are intuitive eaters, 49.3% were classified as non-intuitive eaters. It was found that 65.0% of participants had hedonic hunger, while 65.2% had poor dietary quality and 33.6% had a level that needed to be improved. It was found that those who ate intuitively had significantly better sleep quality and mental health status compared to those who did not, while people with hedonic hunger status had significantly worse sleep quality than those who did not (p0.05). As a result, intuitive nutritional status is associated with good sleep quality, mental health, and low body mass index, while hedonic hunger status is associated with poor sleep quality.