Monokristal ve polikristal fotovoltaik güneş panellerinin dalga boyuna bağlı performans analizleri
Wavelength dependent performance analysis of monocrystalline and policrystalline photovoltaic solar panels
  1. Tez No: 688660
  2. Yazar: SÜNDÜZ GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, monokristal ve polikristal olmak üzere farklı tip fotovoltaik güneş panellerinin dış ortamdaki elektrik üretimi performans analizleri çeşitli renk filtrelerinin dalga boyuna bağlı olarak gerçekleştirilmiştir. Deneylerde Maviden Kırmızıya dört farklı renk filtre kullanılmıştır. Günün farklı saatlerinde aynı eğim açısına sahip fotovoltaik güneş panellerinin verim ve güçleri ile panellerin sıcaklıkları filtreli ve filtresiz olarak ölçülerek panele gelen dalga boyunun elde edilen enerji miktarı ve verimlilik performansı üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, daha düşük sıcaklık, daha yüksek güç ve verimlilik üreten filtre etkisinin belirlenmesi ile elde edilen veri analizlerinin son kullanıcı üzerindeki etkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın sonuçlarının panel üretimi aşamalarında geliştirilmesi gereken noktaların daha iyi analiz edilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the outdoor performance analyzes of different types of photovoltaic solar panels, monocrystalline and polycrystalline, were carried out depending on the wavelength of various color filters. Four different color filters from Blue to Red were used in the experiments. The efficiency and power of photovoltaic solar panels with the same tilt angles at different hour of the day and the temperatures of the panels were measured with and without the filters. The effect of the wavelength was analyzed on the amount of energy and efficiency performance. As a result, it was aimed to determine the filter effect that produces lower temperature, higher power and efficiency on the end user. It is expected that the results of the study will contribute to a better analysis of the points that need to be developed during the panel production stages.