Hadamard tipli k-mertebeden Jacobsthal diziler
Hadamard-type order-k Jacobsthal sequences
  1. Tez No: 688661
  2. Yazar: FURKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, Jacobsthal ve genelleştirilmiş k-mertebeden Jacobsthal dizilerinin karakteristik polinomlarının Hadamard tipli çarpımı yardımıyla yeni bir k-mertebeden dizi tanımlanmıştır ve bu diziye Hadamard tipli k-mertebeden Jacobsthal dizisi adı verilmiştir. Daha sonra Hadamard tipli k-mertebeden Jacobsthal dizisinin üreteç matrisinin kuvveti yardımıyla Hadamard tipli k-mertebeden Jacobsthal sayıları için Binet formülü ve toplamsal temsil elde edilmiştir. Ayrıca Hadamard tipli k-mertebeden Jacobsthal sayılarının permanental ve determinantal temsilleri verilmiştir. Son olarak, Hadamard-tipi k-mertebeli Jacobsthal dizisinin üreteç matrisi ve üreteç fonksiyonu kullanılarak Hadamard-tipli k-mertebeden Jacobsthal sayılarının üstel temsili ve sonlu toplamları türetilmiştir.
Özet (Çeviri)
In.this.thesis, a new k-order sequence is defined.by the Hadamard type product.of the.characteristic polynomials of Jacobsthal and generalized k-order Jacobsthal sequences, and this sequence is called the Hadamard type k-order Jacobsthal sequence. Then the Binet.formula and the combinatorial.representation of.the Hadamard type k-order Jacobsthal.numbers are obtained by the aid of the nth power of the generating matrix of the Hadamard type k-order Jacobsthal sequence. Also, the permanental and determinantal representations of the Hadamard type k-order Jacobsthal numbers are given. Finally, the exponential representation and.the sums of the Hadamard-type k-order Jacobsthal numbers are derived by.the.aid.of the generating.matrix and generating.function of the Hadamard-type k-order Jacobsthal sequence.