Zayıfça sürekliliğin bazı genelleştirmeleri
Some generalizations of faint continuity
  1. Tez No: 688679
  2. Yazar: BUKET SALTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Velicko tarafından tanımlanan topolojik uzayların theta-modifikasyonundan hareketle tanımlanan theta-açık küme kavramı aracılığıyla Paul Long tarafından faint süreklilik kavramı tanıtılmıştır. Bu fonksiyon tipinin çeşitli genelleştirilmiş açık küme tiplerinin kullanan farklı varyasyonları oldukça çalışılmış hatta bu varyasyonların genelleştirilmeleri de yapılmıştır. Çalışmada bu genelleştirmelerin özel bir durumu ve farklı genellemeleri elde etmeye çalışıldı. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez çalışmamız için gereken ön bilgi ve kavramlar verildi. Konunun gelişiminde çalışılmış bazı genelleştirilmiş açık küme tipleri ve bazı özel süreklilik kavramları hatırlatılarak, theta-açık kümeler ve faint süreklilik özetlenmiştir. Genelleştirilmiş açık küme tiplerinin çoğu genelleştirilmiş bir topoloji oluşturduğundan faint süreklilik kavramlarının genellemesi için Roy tarafından bu kavram kullanılmıştır. Bu çalışmayı takip ederek bazı sonuçlar elde etmeye çalışılmıştır. Csaszar tarafından verilmiş genelleştirilmiş topoloji kavramı ile ilgili ihtiyaç duyulacak temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, faintly (theta mü, lambda)-Sürekli Fonksiyon kavramı, bu kavramın karakterizasyonları ve diğer özellikleri verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde sırasıyla, faintly (mü g, lambda)-sürekliliği ve faintly (delta mü, lambda)-sürekliliği tanımları verilerek, diğer özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Faint continuity concept is written by Paul Long through the concept of theta-open sets defined by the theta-modification of topological spaces defined by Velicko. The different variations of this function type using various generalized open set types have been studied Generalizations of these variations have also been made. In this study, a special case of these generalizations and different generalizations were tried to be obtained. This study consists of four chapters. In the first part, preliminary information and concepts required for our thesis study were given. In the development of the subject that have been studied some generalized open set types and some special continuity concepts reminded theta-open sets and faint continuous summarized. Since most generalized open set types form generalized topologies, this concept was used by Roy to generalize the concepts of faint continuity. Following this study, some results were tried to be obtained. Basic information about the concept of generalized topology given by Csaszar has been given. In the second chapter, the concept of faintly(theta mü, lambda)-continuous function, the characterizations of this concept and another properties have been given. In the third chapter and in fourth chapter by giving the definitions of respectively faintly (mü g, lambda)-continuity and faintly (delta mü, lambda)-continuity, other properties are examined.