Farklı çözücülerle elde edilen propolis ekstraktlarının kimyasal içeriğinin belirlenmesi ve bazı biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Determination of chemical content of propolis extracts obtained with different solvents and investigation of some biological avtivities
  1. Tez No: 688678
  2. Yazar: İBRAHİM ERKAYACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Samsun ilinden temin edilen propolisin etanol ve etil asetatta ekstraksiyonları yapılmıştır. Toplam fenolik ve flavanoid miktarları tespit edilmiştir. Hücre kültür çalışmaları yapılmış ve antikanser, antimikrobiyal aktivitelerine bakılmıştır. Ayrıca yara iyileşme testleri de yapılmıştır. Propolis ekstraktları toplam fenol ve toplam flavonoid analizi yapılmıştır. Propolis etanol extraktı için toplam fenol ve toplam flavon sırasıyla 156 mg GAEeq/g ve 44,8 mg QUEeq/g olarak bulunmuştur. Propolis Etil asetat extraktı için toplam fenol ve toplam flavon sırasıyla 204,8 mg GAEeq/g ve 55 mg QUEeq/g olarak bulunmuştur. Sitotoksisite testi sonuçlarına göre kanser ve normal hücrelerde farklı metotlarla elde edilen örneklerinin özellikle ilk oranlarda ve 2 oranlarda toksisite görülür iken ¼ oranından sonra toksisitesi azalmıştır. Apoptoz/nekroz sonuçlarına göre fibroblast ve kanser hücrelerinde ilk iki oran apotoz ve nekroz bakımından yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca kanser hücrelerinde nekroz ile ölüm oranının apoptoza göre daha yüksek olduğu görülmektedir. İn vitro yara iyileşme çalışmasına göre toz, 1 nolu, 2 nolu ve 3 nolu test numunelerinin L929 hücrelerinde boşluğu doldurma ve hücre göçü kapasitesi kontrol grubuna göre fazla bir artış göstermemiştir. Yapılan çalışmada hazırlanan yara bölgesine herhangi bir hücrenin göç ettiği gözlemlenmemiştir. Cell Migration olarak adlandırılan hücre göçü bulunmamakta, kapanan yara yüzdesi yara bölgesi kıyılarından gerçekleştiği tespit edilmiştir. Antimikrobiyal aktivite test sonuçlarına göre örneklerin Escherichia coli (E. coli - ATCC 25922) karşı normal antimikrobial aktivite gösterirken, Staphylococcus aureus (S. aureus ATCC 25923) karşı yüksek antimikrobial aktivite gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, extractions of propolis obtained from Samsun province in ethanol and ethyl acetate were carried out. Total phenolic and flavonoid amounts were determined. Cell culture studies were carried out and their anticancer and antimicrobial activities were examined. Wound healing tests were also performed. Total phenol and total flavonoid analyzes of propolis extracts were made. Total phenol and total flavone for propolis ethanol extract were found to be 156 mg GAEeq/g and 44.8 mg QUEeq/g, respectively. Total phenol and total flavone for Propolis Ethyl acetate extract were 204.8 mg GAEeq/g and 55 mg QUEeq/g, respectively. According to the results of the cytotoxicity test, the samples obtained from cancer and normal cells by different methods showed toxicity especially at the first rates and at 2 rates, while the toxicity decreased after ¼ rate. According to the apoptosis/necrosis results, it is seen that the first two rates in fibroblast and cancer cells are high in terms of apoptosis and necrosis. In addition, it is seen that the death rate with necrosis is higher than apoptosis in cancer cells. According to the in vitro wound healing study, the powder did not show much increase in the capacity of filling the gap and cell migration capacity in L929 cells of test samples 1, 2 and 3 compared to the control group. In the study, it was not observed that any cells migrated to the prepared wound area. There is no cell migration, which is called Cell Migration, and it has been determined that the percentage of wound closed occurs from the wound area shores. According to the antimicrobial activity test results, while the samples showed normal antimicrobial activity against Escherichia coli (E. coli - ATCC 25922), it was determined that they showed high antimicrobial activity against Staphylococcus aureus (S. aureus ATCC 25923).