Modifiye edilmiş otago egzersizlerinin alzheimer hastalığında yürüme fonksiyonlarına etkisi
Modified otago exercises' effects on walking functions in alzheimer's disease
  1. Tez No: 688711
  2. Yazar: MUHAMMED İSA IŞICIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKMEN YAPALI, PROF. DR. FİGEN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada modifiye edilmiş Otago egzersizlerinin Alzheimer hastalığında yürüme fonksiyonlarına etkisi araştırıldı. Çalışmamız 50 Alzheimer hastalığı (AH) tanısı almış katılımcı ile Necmettin Erbakan Üniversitesi, Karatay Belediyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği işbirliği ile hizmet veren Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'nde gerçekleştirildi. Katılımcılar egzersiz ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grupların katılımcı sayıları eşit tutuldu. Randomizasyon katılımcıların kimlik numaralarına göre yapıldı. Kimlik numarasının son hanesi tek olan katılımcılar egzersiz grubuna, çift olanlar ise kontrol grubuna dahil edildi. Çalışmamız katılımcıları time-up and go (TUG) testi, mini-mental durum değerlendirmesi (MMDT), 6 dakika yürüme testi (6DKYT), 10 metre yürüme testi (10MYT), postür-lokomosyon-manuel testi (PLM) ile çalışma başlangıcında, 6. haftada ve 12. haftada değerlendirildi. Egzersiz grubuna tarafımızca modifiye edilmiş Otago egzersizleri (merdiven çıkma, sandalyeden destekli kalkma, sağa ve sola adımlama, quadriceps egzersizi, gövde rotasyonu, baş rotasyonu) fizyoterapist eşliğinde uygulandı. Kontrol grubuna ise 12 hafta boyunca hiçbir müdahale yapılmadı. MMDT, 10MYT, PLM, TUG testleri sonuçlarına göre; gruplar arası egzersiz grubu katılımcılarının test skorlarında iyileşme görüldü (p0,05). Fakat grup içinde; egzersiz grubu katılımcılarının 6 dakikada yürüdükleri mesafenin arttığı görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of modified Otago exercises on walking functions in Alzheimer's disease was investigated. Our study was carried out with 50 participants diagnosed with Alzheimer's disease (AD) at the Alzheimer's Day Living Center, which provides services in cooperation with Necmettin Erbakan University, Karatay Municipality and Turkey Alzheimer's Association. Participants were divided into two groups as exercise and control. The number of participants in the groups was kept equal. Randomization was done according to the identification numbers of the participants. Participants with an odd last digit of their ID number were included in the exercise group, and those with even numbers were included in the control group. The participants of our study is evaluated with the time-up and go (TUG) test, mini-mental state assessment (MMSE), 6-minute walk test (6DMWT), 10-meter walking test (10MYT), posture-locomotion-manual test (PLM) at the beginning of the study, week 6 and week 12. Otago exercises modified by us (climbing stairs, assisted rise from chair, stepping left and right, quadriceps exercise, trunk rotation, head rotation) were applied to the exercise group in the presence of a physiotherapist. The control group received no intervention for 12 weeks.