İrritabl bağırsak sendromu olan hastaların beslenme ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutrition and quality of life of patients with irritable bottom syndrome
  1. Tez No: 688718
  2. Yazar: MİNE UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BÜYÜKUSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırma, yetişkin irritabl barsak sendromlu (İBS) hastaların beslenme durumunun saptanması ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amacı ile tanımlayıcı bir araştırma olarak planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya Şubat 2020- Mart 2021 tarihleri arasında Medipol Mega Hastaneler Kompleksi'nde Gastroentoloji Polikliniği'ne başvuran İBS tanısı almış, araştırma için gönüllü 18-50 yaş arası 60 birey (36 kadın, 24 erkek) katılmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından“anket yöntemi”kullanılarak, hastalarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Hastaların günlük enerji ve besin ögesi alımları, 3 günlük besin tüketim kayıt yöntemi kullanılarak saptanmıştır. Verilerin toplanmasında; yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacı ile“Kısa Form 36 (SF-36)”, anksiyete ve depresyon durumunun değerlendirilmesi için“Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası (HADS)”, gastrointestinal semptomların değerlendirilmesinde ise“İBS-Semptom Şiddet Skoru (İBS-SSS)”ve“İBS- Visual Analog Skala (VAS)”kullanılmıştır. Hastaların çoğunluğu (%40,0) İBS-M'dir. Erkek hastaların ortalama BKİ değerleri, kadınlardan yüksektir (sırasıyla 26,6±2,0 kg/m2; 24,4±3,9 kg/m2). Bireylerin günlük enerji, posa, D vitamini ve K vitamini, B1 vitamini, folik asit, potasyum, kalsiyum ve magnezyum alımları yetersiz düzeydedir. Sitofobisi (besin tüktme korkusu) olan bireylerin olmayanlara göre günlük enerji alımı daha düşüktür (sırasıyla 1270,68±443,3; 1750,08±481,61 kkal).
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study to determine the nutritional status and the quality of life of adult patients who suffered from irritable bowel syndrome (IBS). Between February 2020 and March 2021, 60 individuals with IBS (36 females, 24 males), who presented to Gastroentology Polyclinic in Medipol Mega Hospitals Complex, whose ages were 18-50, participated in the study. The research data were provided by using survey method. The daily energy and nutrient intakes of the patients were determined thanks to the 3-day food consumption recording method. In the gathering of data;“Short Form 36 (SF-36)”for the evaluation of quality of life,“Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS)”for the evaluation of anxiety and depression,“IBS Symptom Severity Score (IBS-SSS)”for the evaluation of gastrointestinal symptoms and“IBS-Visual Analog Scale (VAS)”was used. Most of the patients (40.0 %) have IBS-M. Male patients' mean BMI values are higher than female patients (26,6±2,0 kg/m2; 24,4±3,9 kg/m2 respectively ) Individuals' daily intakes of energy, fiber, vitamin D, vitamin K, vitamin B1, folic acid, potassium, calcium and magnesium are insufficient.