İrritabl bağırsak sendromlu hastalarda beslenme durumu, yaşam kalitesi ile anksiyete ve depresyon durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status, quality of life, anxiety and depression status in patients with irritable bowel syndrome
- Tez No: 474732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, yetişkin irritabl bağırsak sendromlu (İBS) hastalarda beslenme durumu, yaşam kalitesi ile anksiyete ve depresyon durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya İBS tanısı almış, 20-55 yaş arası 70 birey katılmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından“anket yöntemi”kullanılarak, hastalarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Hastaların günlük enerji ve besin ögesi alımları, 3 günlük besin tüketim kayıt yöntemi kullanılarak saptanmıştır. Yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde“Kısa Form 36 (SF-36)”, anksiyete ve depresyon durumunun değerlendirilmesinde“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ)”, gastrointestinal semptomların değerlendirilmesinde ise“Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ)”kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 37,8±10,03 yıl olup çoğunluğu (%40,0) İBS-M'dir. Erkeklerin ortalama BKİ değerleri, kadınlardan yüksektir (sırasıyla 27,1±2,97 kg/m2; 26,6±5,81 kg/m2). Bireylerin günlük enerji, posa, D vitamini, B1 vitamini, folik asit, potasyum, kalsiyum ve magnezyum alımları yetersiz düzeydedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate nutritional status, quality of life, anxiety and depression in adults with irritable bowel syndrome (IBS). A total of seventy individuals who diagnosed with IBS, aged between 20-55 were enrolled in the study. Research data were collected by the researcher with using“survey method”. Nutrient intake of the patients were determined using 3-day food records.“Short Form 36 (SF-36)”was used for evaluation of quality of life,“Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS)”was used for evaluation of anxiety and depression status and“Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS)”used for evaluation of gastrointestinal symptoms. The mean age of the patients was 37,8±10,03 years and the majority (40,0%) was IBS-M. Mean BMI values of males were higher than females (27,1±2,97 kg / m2 and 26,6 ± 5,81 kg / m2 respectively). Mean intakes of of energy, fiber, vitamin D, vitamin B1, folic acid, potassium, calcium and magnesium is inadequate.