Şizofrenide obstrüktif uyku apnesi riskinin negatif belirtilere etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of obstructi̇ve sleep apnea ri̇sk on negati̇ve symptoms i̇n schi̇zophreni̇a
- Tez No: 688717
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Şizofreni hastalarında yüksek oranda obstrüktif uyku apnesi riski bildirilmiştir. Ancak, şizofreni semptomları üzerindeki etkisi nadiren incelenmiştir. Bu çalışmadaki genel amacımız, şizofreni hastalarında artmış obstrüktif uyku apnesi riskinin negatif belirtilerle bir ilişkisinin olup olmadığının anlaşılmasına katkı sağlamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ardışık hastaneye başvuran şizofreni hastaları STOP-BANG anketine göre düşük riskli (n =50) ve yüksek riskli (n =50) olarak gruplandırıldı ve sağlıklı kontrollerle (n =50) karşılaştırıldı. Psikiyatrik belirtiler Negatif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (SANS), Calgary Depresyon Ölçeği ve Kişisel ve Sosyal Performans Ölçeği (PSP) ile ölçüldü. Gündüz uykululuk ölçümü için Epworth Uykululuk Ölçeği uygulandı. Metabolik sendrom riskini değerlendirmek için son 6 ayda yapılmış laboratuvar verilerine ulaşıldı, bel çevresi ölçümleri yapıldı. Ayrıca boyun çevresi ölçümleri ve vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplaması yapıldı. BULGULAR: Şizofreni hasta grupları arasındaki karşılaştırma sonucunda SANS toplam skoru ve alt ölçek skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak boyun çevresi ile SANS alt ölçeği (enerji ve istek azalması) arasında pozitif yönde bir korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIMS: A high risk of obstructive sleep apnea (OSAS) has been reported in patients with schizophrenia. However, its effect on schizophrenia symptoms has rarely been studied. Our overall aim in this study is to contribute to understanding whether the increased risk of obstructive sleep apnea in schizophrenia patients is associated with negative symptoms. MATERİALS AND METHODS: Consecutive hospital admissions schizophrenia patients were grouped as low-risk (n =50) and high-risk (n =50) according to the STOP-BANG questionnaire and compared with healthy controls (n =50). Psychiatric symptoms were measured with the Negative Symptoms Rating Scale (SANS), the Calgary Depression Scale, and the Personal and Social Performance Scale (PSP). Epworth Sleepiness Scale was used to measure daytime sleepiness. In order to evaluate the risk of metabolic syndrome (MS), laboratory data of the last 6 months were accessed, waist circumference measurements were made. In addition, neck circumference measurements and body mass index (BMI) calculations were made. RESULTS: As a result of the comparison between schizophrenia patient groups, no statistically significant difference was found in terms of SANS total score and subscale scores. However, a positive correlation was found between neck circumference and SANS subscale (energy and desire reduction).