Perkütan dilatasyonel trakeostomi uygulanan hastalarda endotrakeal tüpün geri çekilmesi esnasında ultrasonografi, videolaringoskop ve direk laringoskop kullanımının karşılaştırılması
Comparison of use of ultrasonography, videolaringoscopes and direct larngoscopes during endotracheal tube retraction in patients who were percutaneus dilatational tracheostomy
  1. Tez No: 688721
  2. Yazar: MEHMET BAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DEMİRGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Yoğun bakımda yatan trakeostomi planlanan hastalarda trakeostomi açılırken ultrasonografi video laringoskopi ve direk laringoskopi kullanılabilir.çalışmamızda bu üç grubunun trakesotmi işlemi esnasında tüpün geri çekilmesi esnasındaki hemodinamik parametreleri ve mekanik ventilatör verilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu randomize prospektif klinik çalışma, T.C. Sağlık Bakanlığı Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik kurulundan onay alındıktan sonra (2020.01.1.06.090.r1.006/ 10.01.2020), Haziran 2019 - Haziran 2021 tarihleri arasında yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) perkütan dilatasyonel trakeostomi (PDT) uygulanan toplam 60 hasta ile gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yakınlarından işlem öncesi aydınlatılmış yazılı onamları alındı. Gruplar, endotrakeal tüpün trakeadan geri çekilmesinde yardımcı yöntem olarak ultrasonografi (Grup USG), videolaringoskopi (Grup VL) veya direkt laringoskopi (Grup DL) kullanılmasına göre her grupta 20 hasta olacak şekilde randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Çalışmaya, 10 gün ve daha fazla süre mekanik ventilasyon ihtiyacı olan/olacak hastalar dahil edilmiştir. Dışlama kriterleri; 18 yaşın altındaki hastalar, platelet sayısının 50.000 mm3' den düşük olması, aktive parsiyel tromboplastin zamanının ≥ 1.5 katın üzerinde olması, boyunda lokal enfeksiyon varlığı, boyun ve trakeada anatomik bozukluk mevcudiyeti, inotropik ajan ile destek tedavisini devam etmesine rağmen sistolik kan basıncının 90 mmHg' nın altında olması olarak belirlenmiştir. Bulgular: Toplam 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Endotrakeal tüpün geri çekilmesi esnasında ultrasonografi videolaringoskopi ve direk laringoskopi kullanınımın hemodinamik parametreler açısından anlamlı bir fark bulunamadı. Sadece süre açısından ultrasonografi grubu video laringoskopi ve direk laringoskopiden kısa bulundu. Sonuç: Trakeostomi işlemi esnasında rutin olarak kullandığımız ultrasonografi video laringoskopi ve direk laringoskopi kullanımının tüp çekilme esnasında hemodinamik parametreler ve mekanik ventilatör değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Her üç yöntem yoğun bakımda trakeostomi ilemi esnasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Ultrasonography, video laryngoscopy and direct laryngoscopy can be used when tracheostomy is opened in patients in intensive care unit who are planned for tracheostomy. In our study, we aimed to compare the hemodynamic parameters and mechanical ventilator data during tube retraction during the tracheotomy procedure of these three groups. Method: This randomized prospective clinical trial was conducted by T.C. After getting approval from the Ministry of Health Bağcılar Training and Research Hospital Clinical Research Ethics Committee (2020.01.1.06.090.r1.006/10.01.2020), percutaneous dilatational tracheostomy (PDT) was performed in the intensive care unit (ICU) between June 2019 and June 2021. performed with a total of 60 patients. Written informed consent was obtained from the relatives of the patients included in the study before the procedure. The groups were randomly divided into 3 groups, 20 patients in each group, according to whether ultrasonography (Group USG), videoryngoscopy (Group VL) or direct laryngoscopy (Group DL) was used as an adjunct method for retraction of the endotracheal tube from the trachea. Patients who needed/will need mechanical ventilation for 10 days or more were included in the study. Exclusion criteria; Patients under 18 years of age, platelet count less than 50,000 mm3, activated partial thromboplastin time ≥ 1.5 times, presence of local infection in the neck, presence of anatomical disorder in the neck and trachea, and systolic blood pressure need to be determined below 90 mmHg despite continuing supportive treatment with inotropic agent. Results: A total of 60 patients were included in the study. No significant difference was found in terms of hemodynamic parameters in the use of ultrasonography, videoryngoscopy and direct laryngoscopy during the withdrawal of the endotracheal tube. only in terms of duration, the ultrasonography group was found to be shorter than video laryngoscopy and direct laryngoscopy. viii Conclusion: No significant difference was found between the use of ultrasonography, video laryngoscopy and direct laryngoscopy, which we routinely use during the tracheostomy procedure, between hemodynamic parameters and mechanical ventilator values during tube removal.All three methods can be used during the tracheostomy procedure in the intensive care unit.