Alt çene gelişim geriliği olan hastalarda forsus FRD EZ2 ve CS4 sistem sabit apareylerinin etkinliklerinin sefalometrik olarak karşılaştırılması
Cephalometric comparison of the effectiveness of forsus FRD EZ2 and CS4 system fixed appliances in patients with retrognatic mandible
- Tez No: 688720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜLEÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmamızdaki amaç, alt çene gelişim geriliği olan hastalarda uygulanan CS4 Sistem sabit fonksiyonel apareyi ve Forsus FRD EZ2 (Forsus) sabit fonksiyonel apareyinin etkinliklerinin sefalometrik olarak karşılaştırmaktır. Gaziantep Üniversitesi Ortodonti Bölümü arşivinde bulunan ve ortodontisti tarafından mandibular retrognati (alt çene gelişim geriliği) endikasyonu konulmuş, sabit fonksiyonel apareyler ile kompenzasyon tedavisi uygulanmış, apareyi ağızdan uzaklaştırılmış, ara kayıtları alınmış hastaların apareylerin uygulandığı ve çıkarıldığı seanslarda alınmış sefalometrik röntgenleri analiz edilmiştir. CS4 Sistem grubu 14 (16,79±1,68 yıl) (7 kız, 7 erkek), Forsus grubu ise 14 (16,57±1,66 yıl) (7 kız, 7 erkek) olmak üzere toplam 28 hastanın sefalometrik röntgenlerinden oluşmaktadır. Her iki sabit fonksiyonel aparey, molar ilişkisi sınıf I olana kadar yaklaşık CS4 Sistem grubunda 5,8±1, Forsus grubunda 6,2±1 ay ağızda tutulmuştur. Toplamda 28 hastanın 56 adet lateral sefalometrik röntgenlerinde açısal ve lineer ölçümler yapılmıştır. Normal dağılıma sahip değişkenlerin iki bağımsız grupta karşılaştırılmasında Student t testi, 2 bağımlı grupta karşılaştırılmasında ise Eşleştirilmiş t testi kullanılmıştır. Ölçümlerin güvenirliğinin saptanması için ICC ve %95 güven aralıkları hesaplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre CS4 Sistem ve Forsus apareylerinin mandibular retrognatiye sahip hastalardaki overjet, overbite ve molar ilişki düzeltiminde etkili oldukları ve elde edilen etkinin daha çok dişsel olduğu, iskeletsel etkinin ise minimal olduğu belirlenmiştir. Tedavi sonunda, maksiller keser dişlerde retrüzyon ve mandibular keser dişlerde protrüzyon gözlenmiştir. CS4 Sistem apareyinin, Forsus apareyine göre IMPA değerindeki daha fazla artışa, U1/SN değerinde ise daha fazla azalmaya neden olduğu tespit edilmiştir. CS4 Sistem ve Forsus sabit fonksiyonel apareylerinin her ikisi de alt çene gelişim geriliğine sahip geç adölesan dönemdeki bireylerde, diş çekimi ya da ortognatik cerrahi endikasyonu konulabilecek sınır vakalarda alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of CS4 Sistem and Forsus FRD EZ2 (Forsus) fixed functional appliances by using cephalometric analysis in patients with mandibular retrognathia. Lateral Cephalometric radiographs of 28 patients who had the indication of mandibular retrognathia and had been treated with CS4 Sistem and Forsus appliance in the archives of Gaziantep University Orthodontics Department were included in this study. Fixed appliances were kept activated in all cases until 1st molars came to class I relationship and hold in place for 5,8±1 months (CS4 Sistem) and 6,2 ±1 months (Forsus). Lateral cephalometric radiographs were taken before installing the appliance (T1) and just after removal of the CS4 Sistem and Forsus groups (T2). Lateral cephalometric radiographs of 14 patients treated with Forsus (mean age 16,57 ± 0,84) and 15 patients (mean age 16,79 ± 1,10) treated with CS4 Sistem appliance were evaluated using Dolphin Imaging and Enlil programs. Subsequently, the data was evaluated with paired t-test, independent samples t-test in 95% confidence interval. As a result, CS4 Sistem and Forsus appliances were found to be effective in overjet, overbite and molar relationship correction in patients with mandibular retrognathia, and the obtained effect was more dentoalveolar and the skeletal effect was minimal. At the end of the treatment, retrusion at the upper incisor teeth and protrusion at the lower incisor teeth were observed. The CS4 Sistem appliance was found to cause more increase in IMPA and more decrease U1/SN than Forsus appliance.