Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastaların kanlarında olası biyobelirteçlerin protein düzeyinde araştırılması
Protein level of possible biomarkers in the blood of patients with obsessive compulsive disorder research
- Tez No: 688724
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KIRPINAR, DOÇ. DR. BİRSEN ELİBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Psikiyatri, Psikoloji, Biochemistry, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
OKB'nin heterojenliği ve spesifik nörotransmitterler için tasarlanmış sınırlı farmakoterapi yaklaşımları nedeniyle tüm hastalar adına umut verici olamamaktadır. Dolayısıyla bu hastalığın altında yatan mekanizmaları daha iyi anlamak amacıyla Liquid chromatography-mass spectrometry (LC-MS/MS) yöntemiyle anlamlı farklılık gösteren proteinlerin OKB ile olası ilişkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmaya DSM-5 kriterlerine göre Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı almış 14 hasta ve 10 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Katılımcılara Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği, Obsesif İnanışlar Ölçeği (OİÖ-44), Üstbiliş Ölçeği-30 uygulanmıştır. Katılımcılardan bir kereliğine mahsus olmak üzere EDTA kaplı mor kapaklı kan tüplerine 10 cc peripheral kan alımı yapılmıştır. Alınan bu kanlar, plazma izolasyonu için Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı'ndaki moleküler biyoloji laboratuvarına iletildi. Kanlar, 3500 rpm hızda 10 dakika boyunca +4o koşullarında sentrifüjlenerek üst tabaka olan plazma içeren süpernatant temiz mikroeppendorf tüplere aktarıldı. İzole edilen tüm plazma örnekleri geniş çaplı protein analizi LC-MS/MS based proteomiks çalışmasına kadar -80o'de muhafaza edilmiştir. Tüm plazma örneklerinin toplanmasının ardından proteomiks çalışması için İstanbul Medipol Üniversitesi REMER Proteomiks Birimi'ne soğuk zincirde transfer edilmiştir. Bu çalışmada Bezmialem Vakıf Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar ve Projeler (BAP) biriminin desteğinden yararlanılmıştır. Sonuçlar ise hem istatistiksel olarak anlamlılık hem de kat değişimi açısından aralarında farklılıklar değerlendirildiğinde ise Plastin-2 (LCP1), Kanca protein 1 (HOOK1), Apolipoprotein L1 (APOL1), Ig gamma-2 zincir C bölgesi (IGHG2), Apolipoprotein D (APOD), Seruloplasmin (CP) proteinleri anlamlı olarak kat değişimi göstermiştir (p ≤0,05, ≥1.4-kat değişimi).
Özet (Çeviri)
Due to the heterogeneity of OCD and limited pharmacotherapy approaches designed for specific neurotransmitters, it cannot be promising for all patients. Therefore, in order to better understand the underlying mechanisms of this disease, it was aimed to investigate the possible relationship between OCD and proteins that differ significantly with the Liquid chromatography-mass spectrometry (LC-MS/MS) method. 14 patients diagnosed with Obsessive Compulsive Disorder according to DSM-5 criteria and 10 healthy controls were included in the study. Yale-Brown Obsession Compulsion Scale, Obsessive Beliefs Scale (SBS-44), and Metacognition Scale-30 were administered to the participants. For once, 10 cc peripheral blood was drawn from the participants into EDTA coated purple capped blood tubes. These blood samples were sent to the molecular biology laboratory in the Medical Biology Department for plasma isolation. The blood was centrifuged at 3500 rpm for 10 minutes at +40 °C and transferred to clean microeppendorf tubes with the supernatant containing the upper layer plasma. All isolated plasma samples were stored at -80° until the large-scale protein analysis LC-MS/MS based proteomics study. After the collection of all plasma samples, they were transferred to Istanbul Medipol University REMER Proteomics Unit in cold chain for proteomics study. In this study, the support of Bezmialem Vakif University Scientific Research and Projects (BAP) unit was used. When the differences between the results were evaluated in terms of both statistical significance and fold change, Plastin-2 (LCP1), Hook protein 1 (HOOK1), Apolipoprotein L1 (APOL1), Ig gamma-2 chain C region (IGHG2), Apolipoprotein D (APOD), Ceruloplasmin (CP) proteins showed a significant fold change (p ≤0.05, ≥1.4-fold change).