Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastaların ailelerine verilen psikoeğitimin ailenin bakım yüküne olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of psychoeducation to families of patients with obsessive compulsive disorder on family burden of care
  1. Tez No: 545029
  2. Yazar: BERNA ERSOY ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastaların ailelerine verilen psikoeğitimin ailenin bakım yüküne olan etkisinin değerlendirilmesi 1. ÖZET Berna ERSOY ÖZCAN, Danışman: Doç.Dr. Gül ÜNSAL Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Amaç: Araştırmamızın amacı, obsesif kompulsif bozukluğu olan hastaların yakınlarına verilen psikoeğitimin bakım yüküne olan etkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamız, İstanbul ilinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğine gelen, obsesif kompulsif bozukluklu (OKB) hasta ile birlikte yaşayan kişilerden, 40 hasta yakını ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma yarı deneysel araştırma düzenlerinden ön test-son test desen yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada bir müdahale grubunun üç farklı zamandaki yük puanları karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sosyodemografik ve bakım yükü ile ilgili özelliklerini belirlemek amacıyla Kişisel Bilgi Formu, bakım yükünü değerlendirmek amacıyla Zarit Bakıcı Yük Ölçeği (ZBYÖ) formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için Anova, Shapiro Wilks, varyans analizi, Bonferroni, Student t, Ki-Kare ve Fisher's Exact testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the effect of psychoeducation to families of patients with obsessive compulsive disorder on family burden of care 2. SUMMARY Berna ERSOY ÖZCAN, Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Gül ÜNSAL Department of Psychiatry Nursing Objective: The aim of ourstudy is to evaluatethe effect of psychoeducation to families of patients with obsessive compulsive disorder on family burden of care. Material and Method: Our study was conducted with 40 family caregiver sliving together with obssessive compulsive disorder (OCD) patients who referred to the psychiatry clinic of a Training and Research Hospital of the Ministry of Health in Istanbul. The pretest – post test design method which is a quasi-experimental research method was used in the study. The burden scores of an intervention group measured in three different times were compared in the study. Personal Information Form was used in order to determine the sociodemographic and burden of care related features of the study where as Zarit Caregiver Burden Scale (ZCBS) was used for assessing the burden of care. Anova, ShapiroWilks, variance analysis, Bonferroni, Student t, Chi-Square and Fisher's Exact tests were used in the evaluation of the data.