Postpartum dönemde annelerin maternal bağlanma düzeyleri ve etkileyen faktörler
Maternal attachment levels of mothers in the postpartum period and affecting factors
  1. Tez No: 688725
  2. Yazar: ŞEYMA DÖNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, postpartum dönemdeki annelerin maternal bağlanma düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Veriler Kasım 2020- Mart 2021 ayları arasında toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinde bir üniversite hastanesinde, 30 günlük poliklinik takibine gelen bebeklerin anneleri oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; Anne-Bebek Tanıtıcı Formu ve Maternal Bağlanma Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Anket formları çalışmaya gönüllü annelere verilmiş olup çalışma hakkında detaylı bilgi verildikten sonra cevaplanması istenmiştir. Verilerin analizi, SPSS 21.00 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada annelerin maternal bağlanma düzeylerinin puan ortalama 88.69±11.13 olduğu belirlenmiştir. Çalışmada bebeğe dokunmaktan ve bakım vermekten korkmayan annelerin, korkanlara göre; bebeğe bakım vermenin yormadığını ifade eden annelerin, yorulduğunu söyleyenlere göre maternal bağlanma düzeyleri daha yüksektir. Ayrıca özgürlüğünün kısıtlanmadığını düşünen annelerin, kısıtlandığını düşünen annelere göre; bebeğini emziren annelerin, emzirmeyen annelere göre maternal bağlanma puan ortalaması yüksek bulunmuştur. Bu doğrultuda, annelere verilen eğitimlerle bebeğe bakım vermenin kolaylaştırılması, bebeğini iyi tanımasını sağlayarak özgürlüklerinin etkilenmemesini ve emzirmeye teşvik edilmesi için çalışmalar planlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the maternal attachment levels of mothers in the postpartum period and influencing factors.Data were collected between November 2020 and March 2021. Sample of the research formed by mothers of babies who came to follow-up for 30 days in a university hospital in Istanbul. The data of the study were collected using the Mother-Baby Descriptive Form and the Maternal Attachment Scale. The questionnaire forms were given to the volunteer mothers and they were asked to be answered after giving detailed information about the study. The data were analyzed using the SPSS 21.00 statistical package program. In this study, average point of maternal attachment levels of mothers determined 88.69±11.13. In the study, mothers who were not afraid of touching and caring for the baby, those who stated that giving care to the baby was not tiring had higher levels of maternal attachment than compared to those who were afraid of touching and caring for the baby and said that they were tired. In addition, mothers who think that their freedom is not restricted, mothers who breastfeed their babies of maternal attachment point average was found to be higher than mothers who think that their freedom is restricted and mothers who do not breastfeed. In this direction, studies can be planned to facilitate the care of the baby with the training given to the mothers, to get to know their baby well, not to affect their freedom, and to encourage breastfeeding.