0-5 yaş grubu çocuğu olan annelerin ateş yönetimi konusundaki deneyim ve uygulamaları
Experiences and practices of mothers having 0-5 age group children on fever management
- Tez No: 688726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİYE GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu çalışmada 0-5 yaş grubu çocuğa sahip olan annelerin ateş yönetimi konusundaki deneyim ve uygulamalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada karma yöntem araştırma deseninden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini çocuklarındaki ateş nedeniyle hastaneye başvuran 400 anne oluşturmuştur. Çalışmanın nicel bölümünde bir anket formu ve Ebeveyn Ateş Yönetim Ölçeği 170 anneye uygulanmıştır. Nitel bölümde 23 anne ile bireysel görüşmeler yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; birinci bölümde tanımlayıcı istatistiksel metotlar, Tek Yönlü Varyans, Pearson Korelasyon, Spearman Korelasyon, Student-t testi ve Kruskal-Wallis, Pearson Ki-kare, Fisher's Exact, Fisher Freeman Halton testleri; ikinci bölümde tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan annelerin %47,1'i evde çocuğunun ateşini kontrol etmede güçlük yaşadığını ve %87,6'sı ateş yönetim sürecinde olumsuz duygular hissettiğini bildirmiştir. Bildirilen olumsuz duygular endişe (%83,3), korku (%67,3), panik (%34,7), yalnızlık (%14), yetersizlik (%21,3), öfke (%0,7), çaresizlik ve suçluluk (%2,7)'tur. Annelerin %60'ı evde çocuğu ateşlendiğinde danışmanlık almak için kolaylıkla hemşireye ulaşamadığını ifade etmiştir. Nitel bölümde“ateşe yüklenen anlam, ateşin psikososyal boyutu, ateş yönetimi, ateş yönetimindeki güçlükler ve sağlık hizmet sunumu kapsamında ateş”olarak beş tema belirlenmiştir. Sonuç: Anneler ateş yönetimininde halen güçlük yaşamakta olup hemşirelerin desteğine gereksinim duymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the fever management experiences and practices of mothers having children between 0-5 years. Materials and Methods: The mixed method research design was utilized in the study. The population of the study consisted of 400 mothers who applied to the hospital because of fever in their children. In the quantitative part of the study, a questionnaire and the Parental Fever Management Scale were applied to 170 mothers. In the qualitative part, interviews were conducted with 23 mothers. In the evaluation of the data; descriptive statistical methods, One Way Variance, Pearson's Correlation, Spearman's Correlation, Student-t test and Kruskal-Wallis, Pearson Chi-square, Fisher's Exact, Fisher-Freeman-Halton tests were used in the first part, while thematic analysis method was used in the second part. Results: The mothers participating in the study reported that they had difficulty in controlling their child's fever at home and 87.6% reported that they felt negative emotions during the fever management process. Reported negative emotions were worry (83.3%), fear (67.3%), panic (34.7%), loneliness (14.3%), incompetence (21.3%), anger (0.7%), helplessness and guilt (2.7%). 60% of the mothers stated that they could not easily reach the nurse for counseling when their child had a fever at home. In the qualitative part, five themes were identified as“the meaning attributed to fever, the psychosocial dimension of fever, fever management, difficulties in fever management, and fever within the scope of health service delivery”. Conclusion: Mothers still have difficulties in fever management and need the support of nurses.