Cinsiyetinden hoşnutsuzluğu olan bireylerde maruz kalınan ayrımcılığın ve algılanan sosyal destek düzeyinin intihar eğilimi ile ilişkisi
The relationship of discrimination exposed and perceived social support in transgender individuals with suicide tendency
  1. Tez No: 688752
  2. Yazar: MUHAMMET AKBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKVARDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Giriş: Trans bireylerde intihar riski genel nüfusa göre daha yüksektir. Algılanan sosyal destek düzeyinin düşüklüğü ve ayrımcılık yaşantılarının intihar riski yüksekliği ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda psikiyatri polikliniğine başvuran trans bireylerin; maruz kaldıkları ayrımcılık yaşantılarının, algıladıkları sosyal destek düzeylerinin ve intihar riskinin belirlenmesi ve intihar riskinin, ayrımcılık yaşantısı ve algılanan sosyal destek ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza toplam 102 trans birey dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulanmıştır. Maruz kalınan ayrımcılık yaşantıları, araştırmacılar tarafından oluşturulan soru formuyla değerlendirilmiştir. Ruhsal bozukluklar ve intihar öyküsü, klinik görüşmeyle; sosyodemografik ve cinsiyet geçiş süreci ile ilgili özellikler veri formuyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %85.2'si (n=87) trans erkek, %14.8'i (n=15) trans kadındır. Yaş ortalaması 25.72±5.43'tür. Katılımcıların %62.8'inde (n=64) yaşam boyu en az bir kez intihar düşüncesi, %28.5'inde (n=29) intihar planı, %17.6'sında (n=18) intihar girişimi öyküsü bulunmaktadır. İOÖ puanları; ÇBASDÖ puanları ile negatif yönde, Maruz Kalınan Ayrımcılık Yaşantıları puanları ile pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda trans bireylerde yaşam boyu intihar düşüncesi ve girişiminin oldukça sık olduğu görülmüştür. Algılanan sosyal destek düzeyinin düşüklüğü ve ayrımcılık yaşantılarının fazla olmasıyla intihar riski artışı arasında ilişki olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, trans bireylerde intihar riskinin azaltılması için sosyal destek sistemlerinin artırılmasının ve ayrımcılıkla mücadelenin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Transgenders have a higher risk of suicide than the general population. It is thought that low level of perceived social support and discrimination experiences are associated with high suicide risk. The aim of this study, transgender individuals who applied to the psychiatry outpatient clinic; determination of the discrimination experiences they are exposed to, the level of social support they perceive and the risk of suicide and to examine the relationship between suicide risk, discrimination experience and perceived social support. Method: A total of 102 transgender individuals were participated in this study. Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), Suicide Probability Scale (SPS), Beck Depression Inventory (BDI), Questionnaire of discrimination experiences were applied to all participants. The questionnaire of discrimination experiences transgender individuals are exposed to was created by the researchers. Mental disorders and suicide history, by clinical interview; sociodemographic and gender transitioning characteristics were evaluated with the data form. Results: Of the participants, 85.2% (n=87) were trans men and 14.8% (n=15) were trans women. The mean age is 25.72±5.43 years. 62.8% (n=64) of the participants had at least one suicidal idea in their lifetime, 28.5% (n=29) had a suicide plan, and 17.6% (n=18) had a history of suicide attempt. The scores of SPS, it was found to be negatively correlated with MSPSS scores and positively correlated with Experiences of Discrimination Scores. Conclusion: In our study, it was observed that life-long suicidal thoughts and attempts were quite common in transgender individuals. It was found that there is a relationship between the low level of perceived social support and high levels of discrimination and the increased risk of suicide. These findings demonstrate the importance of enhancing the fight against discrimination and social support systems in order to reduce the risk of suicide transgender individuals.