Annenin çalışmasının ve bazı bireysel niteliklerin çocuğun özsaygısına etkisi
  1. Tez No: 4563
  2. Yazar: SUAR NİLGÜN ÖZOĞUL
  3. Danışmanlar: DR. MESUT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada, annenin çalışmasının, annenin eğitim düzeyinin, çocuğun doğum sırasının ve cinsiyetinin osîjsygı duygusunun gelişimi üze rine etkisini ortaya koymak amacıyla ilkokul öğrencilerinin özsaygı en vanterinden aldıkları puanlar test edilmiştir. Bu araştırma 1986-1987 öğretim yılında Ankara Mimar Kemal İlk okulu 'nun 4. ve 5. sınıflarında okuyan 60 'ı annesi çalışan 60' ı annesi çalışmayan olmak üzere toplam 120 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmada öğrencilerin cinsiyetleri, doğum sıraları, annele rinin eğitim düzeyleri ve annelerinin çalışıp çalışmadığı da dikkate alı narak özsaygılarını saptamak amacıyla Türkiye'de geçerlilik ve güvenirli liği Erzan Onur PAKEL tarafından sınanan Coopersmith Özsaygı envanteri (Ek - 1) uygulanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunda bağımlı değişken özsaygı, bağım sız değişkenler ise çalışan anne, cinsiyet, doğum sırası, annenin eğitim düzeyidir. Annesi çalışan ve çalışmayan çocukların Özsaygı envanterinden aldıkları puanlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca puanlar cinsiyet, doğum sı rası, annenin eğitim düzeyi yönünden de karşılaştırılmış ve farkın hangi alt gruplardan kaynaklandığı t testi ile kontrol edilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular şöyledir: 1. Çalışan ve çalışmayan annelerin çocuklarının özsaygı envanterinden aldıkları puan ortalamaları arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır. 2. Erkek ve kız öğrencilerin özsaygı envanterinden aldıkları puan orta lamaları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur ve erkek çocukların lehine olarak ortaya çıkmıştır.V 3. Birinci doğum sırasındaki çocukların özsaygı envanterinden aldıkları puan ortalamaları ile ikinci, üçüncü ve daha sonra doğan çocukların özsay gı envanterinden aldıkları puan ortalamaları arasındaki fark anlamlı bu lunmamıştır. A. Eğitim düzeyi düşük ve yüksele annelerin çocuklarının özsaygı^ envante rinden aldıkları puan ortalamaları arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır. Elde edilen bulgulara göre, çocuğun özsaygı duygusunun oluşu munda annenin çalışması tek ve direkt etkin olan bir öğe değildir. Ancak annenin çalışması annenin ruhsal ve bedensel olarak yorulmasına neden ol maktadır. Eğer annenin davranış ve tutumları çalışmadan dolayı olumsuz yönde etkileniyorsa ve bunu çocuğuna yansıtıyorsa, bu çocuğun özsaygı duygusunun gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Çocuk ilgi, sevgi gör mek, ihtiyacı olduğu anda anneyi yanında bulmak ister, eğer anne yorgun ve sinirli ise çocuğa ilgi göstermiyorsa o zaman çocuğun kişiliği olum suz yönde etkilenebilir. Kısacası çocuğun özsaygı duygusunun oluşumunda annenin çalışması tek' etken" değildir.- '??? Bu yargıya dayalı olarak, çalışan annelere tanının doğum ve süt izninin daha uzun süreli olması, anne ve babalara ve anne adayları na çocuk eğitimi, ruh sağlığı ve gelişimi konularında eğitim verilmesi, anne-çocuk ilişkilerini düzenleyecek, onlara sorunlarında yardımcı ola cak, rehberlik ve aile terapi merkezlerinin kurulması ve yaygınlaştırıl ması, ayrıca çocuğun yaşamında önemli olan öğretmenlere ve eğiticilere çocuk gelişimi ve ruhsal yapısı hakkında eğitim veren hizmet içi kurs ların açılması ve bunların yaygınlaştırılması gibi bazı öneriler sunul muştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, in order to obtain the effect of mothers education level, having a job^childs sexuality and the birth sequence, on self- esteem of the child, the points that the children get from the self- esteem inventory was investigated. The study was carried out in Ankara, Mimar Kemal Primary school in 1986-1987 education year. The participants are 120 children who are at that time at the A and 5 classes of the school and 60 of their mothers are having a job. Coopersmith ' s self-esteem inventory,.sfeLch reliability and validity was investigated by Erzan Onur PAKEL in Turkey, was substituted to students remarking their sexualities, birth sequences, their mothers education level and working situatinos. In the samplement group, the dependent variable is self-esteem and the independent variables are mother's working situations and education level, child's sexuality and birth sequence. According to independent variables, the results which were obtained from Coopersmith ' s self-esteem inventory was compared and meantime the source of the difference from which subgroup concerned controlled by t test. The results of the study can be summarized as fallows; 1. From the self-esteem inventory, the difference between the average points of children who has working mothers versus housewives" are insig nificant. :-imVII 2. From the self-esteem inventory, the difference between the average points of children who has different sexualities are significant and in favor of male sex. 3. From the self-esteem inventory, the difference between the average points on children who has different birth sequences are insignificant. 4. From the self-esteem inventory, the difference between the average points of the children whose mothers are in different education level are insignificant. According to these results, mothers working is not the only and main subject on forming the childs self-esteem. However mothers working cause mother getting tired physically and mentally. If thes working ef fects mother's behavior in a negative way, and if she reflects this to her child, than it can effect the self-esteem forming in a negative way. The child needs interest and love of mother and also needs her near to him when he needs, but if mother is tired and nervous, and if she gives no interest to her own child then the childs personality can be effected poorly. Shortly, it is seen that in the forming of self-esteem of the child the mothers working isn't the only fact. According to that statement, it would be better if the birth and feeding permission which was given to mothers after birth can be longer. If usefull knowledge about childs spiritual fitness and developement was given to mothers and fathers this knowledge would regulate mother-child relationship and would help parents on their problems. It is also recom mended to built guiding and family therapy centers and also some courses about the childs development and spiritual fitnees for the teachers and educationers who are playing and important role in a childs life.