Evaluation of the environmental performance of small size wastewater treatment plant
Küçük boyutlu atıksu arıtma tesisi çevresel performansının değerlendirilmesi
- Tez No: 688773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ŞAPCI AYAS, DR. ÖĞR. ÜYESİ NASHWAN SHAWKAT MAHMOOD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Evler, fabrikalar, sanayi ve tarımsal faaliyetler gibi çeşitli alanlarda kullanılan suyun talebi artmaktadır. Bu talebin karşılanması için hem temiz su kaynaklarının hem de atıksu yönetiminin dikkatlice planlanması gerekmektedir. Öte yandan, hazırlıksız nufüs artışınının olması örneğin ülke içi veya ülke dışından göç edenlerin çoğalmasıyla nüfusu artan Duhok valiliğinde olduğu gibi planlanmayan durumlarda olabilmektedir. Öngörülemeyen nufüs artışı hem su ihtiyacının artmasına hem de atıksu miktarınında artmasına neden olmaktadır. Ekosistemin korunması, arıtılmış suyun kullanılmasıyla sosyoekonomik yapının gelişimine destek olması gibi nedenlerden dolayı atıksu arıtma tesislerinin uygun şekilde işletilmesi önemlidir. Bir atıksu arıtma tesisinin (AAT) performansı, atıksuyun fiziko-kimyasal ve biyo-kimyasal özelliklerindeki değişimi incelenerek değerlendirilir. AAT deki her ünitenin varlığı, çalışma prensibi ve işletme biçimi çıkış suyu kalitesini etkilemektedir. Bu nedenle AAT verimliliği değerlendirilirken, AAT'nin sahip olduğu üniteleri de değerlendirmek gerekir. AAT'den çıkan arıtılmış suyun kalite değerlendirilmesinde ise arıtılmış suyun kullanılması düşünülen sektöre uygunluğunun değerlendirilmesi gerekir. Bu tez, küçük boyutlu atıksu arıtma tesislerindeki mevcut durumun tespiti, tekrar kullanım için arıtma verimliliğinin artırılmasına yardımcı olacak önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The demand for water used in various areas such as homes, factories, industries and agricultural activities is increasing. In order to meet this demand, both clean water resources and wastewater management need to be carefully planned. On the other hand, an unprepared for population increases may occur in unplanned situations, such as in Duhok governorate, whose population has increased due to the increase of inland or out-of-country immigrants. Unpredictable population growth causes both an increase in water demand and an increase in the amount of wastewater. Proper operation of wastewater treatment plants is important for reasons such as protecting the ecosystem and supporting the development of the socio-economic structure with the use of treated water. The performance of a wastewater treatment plant (WWTP) is evaluated by examining the change in the physico-chemical and bio-chemical properties of wastewater. The presence, working principle and operating mode of each unit in the WWTP affect the effluent quality. For this reason, while evaluating the efficiency of the WWTP, it is necessary to evaluate the units of the WWTP. In the quality evaluation of the treated water from the WWTP, the suitability of the treated water for the sector in which it is intended to be used should be evaluated. This thesis contains suggestions that will help to determine the current situation in small-sized wastewater treatment plants and increase treatment efficiency for reuse.