Ceza ve infaz kurumlarında uygulanan eğitim programlarına yönelik eğitimciler ile kadın hükümlü ve tutukluların görüşlerinin incelenmesi
İnvestigation of the opinions of educators and women on education programs implemented in penalties and prisoners
- Tez No: 688772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalıĢmanın amacı, ceza infaz kurumlarında uygulanan eğitim programlarına yönelik eğitimciler ile kadın hükümlü ve tutukluların görüĢlerini belirlemektir. AraĢtırma karma araĢtırma yöntemlerinden biri olan yakınsayan paralel deseninde gerçekleĢmiĢtir. Örneklemin belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıĢtır. AraĢtırmanın katılımcılarını Diyarbakır Kadın Kapalı Ceza Ġnfaz Kurumunda görev yapan 8 eğitimci ile 130 kadın hükümlü ve tutuklu oluĢturmaktadır. Veri toplama aracı olarak eğitimcilerle görüĢmelerde“yarı yapılandırılmıĢ görüĢme formu”ile kadın hükümlü ve tutuklular için“Ceza Ġnfaz Kurumlarında Uygulanan Eğitim Programlarının Değerlendirme Anketi”kullanılmıĢtır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıĢtır. AraĢtırmanın sonucunda ceza infaz kurumlarında uygulanan eğitim programlarıyla ilgili olarak kadın hükümlü ve tutukluları topluma kazandırma, kendilerini ifade etme, maddi gelir elde etmede fayda sağladığı ifade edilmiĢtir. AraĢtırmaya katılan eğitimciler eğitim programları uygularken katılım azlığı, katılımcıların umutsuzlukları ve materyal sıkıntısı olduğunu ifade etmiĢler. Programların kadın hükümlü ve tutukluların erkeğe bağımlılığın azalmasına, meslek edindirmesine ve ortam değiĢikliğine sebep olduğunu bu yüzden etkili ve verimliği olduğunu düĢündüklerini belirmiĢlerdir. Bunun yanı sıra bazı eğitimciler eğitim programlarının güncel Ģartlara ayak uydurmadığını ve eğitim servisinde geçirilen sürenin kısıtlı olduğunu bu yüzden eğitim programlarının yeterince etkili ve verimli olmadığını dile getirmiĢlerdir. Kadın hükümlü ve tutuklar ise bu eğitim programları sayesinde dıĢarıda eğitimlerine devam ettiklerini, yeni el becerisi ve hobi edindiklerini dile getirmiĢledir. AraĢtırmanın sonucuna göre eğitim programlarının etkinliğini ve II verimliliğini artırmak için kadın hükümlü ve tutuklular desteklenmeli, eğitim programlarının kapsamı geniĢletilmeli, kurum öğretmenlerinin sayısı artırılmalıdır. Ayrıca eğitim programları düzenlenirken kadın mahkûmların da ilgi, istek, ihtiyaçları ile meslek örgütlerinin görüĢlerinin alınması ve mahkûmların eğitim programlarına daha fazla katılmaları için yakın sosyal ve çevresinin dahil edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of educators and female convicts and detainees about the training programs implemented in penitentiary institutions. The research has been carried out in convergent parallel design, which is one of the mixed research methods. Purposive sampling method has been used to determine the sample. The participants of the research consist of 8 educators and 130 women convicts and detainees working in Diyarbakır Women's Closed Penitentiary Institution. As a data collection tool,“semi-structured interview form”and“Evaluation Questionnaire of Education Programs Implemented in Penitentiary Institutions”were used for female convicts and detainees. Descriptive analysis and content analysis were used to analyze the obtained data. As a result of the research, it has been stated that the training programs applied in penitentiary institutions provide benefits in reintegrating female convicts and detainees into society, expressing themselves and earning financial income. Educators participating in the study stated that there was a lack of participation, hopelessness of the participants and a shortage of materials while implementing the training programs. They stated that the programs were effective and efficient because they ensured female convicts and detainees to decrease their dependence on men, to have them acquire a profession and to change the environment. In addition, some educators stated that the training programs do not keep up with the current conditions and the time spent in the training service is limited, so the training programs are not effective and efficient enough. Women convicts and detainees, on the other hand, stated that they continued their education abroad and acquired new handicrafts and hobbies thanks to these training programs.According to the results of the research, female convicts and detainees should be supported, the scope of education programs should be expanded, and the number of institution teachers should be increased in order to increase the effectiveness and efficiency of IV training programs. In addition, while organizing training programs, it may be suggested to include the interests, wishes and needs of female prisoners, as well as the opinions of professional organizations, and to include the close social and environment of the prisoners in order to participate more in the training programs.