Kültürel algoritma tabanlı yapay sinir ağı ile yüksek fırın cüruf basınç aktivitesinin tahminlenmesi
Prediction of high furnace slag pressure activity by using cultural algorithm-based on artificial neural network
- Tez No: 688780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Endüstride optimal düzeyde üretim yapılabilmesi için bilimsel yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Ancak bazı sektörlerde ürün kalitesini belirlemede halen çalışanların tecrübesine dayalı bir üretim modeli geleneği devam etmektedir. Bu durum da önemli zaman ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. Bu kayıplar son yıllarda tahmin yöntemlerinin sanayiye uygulanmasıyla minimum düzeye indirgenmiştir. Bu tez çalışmasında literatürde kullanılan tahmin modelleri araştırılarak çimento sektörüne en uygun model belirlenmiş ve uyarlanmıştır. Buna göre, tahminleme modelleri içerisinde Yapay Sinir Ağı ve Kültürel Algoritmanın hibrit olarak çalıştığı bir modelleme ilk defa bu tezde çalışılmıştır. Bu kapsamda bir çimento fabrikasının gerçek zamanlı verileri kullanılmıştır. Bu veriler geliştirilen algoritmanın girdilerini oluşturmaktadır. Çıktı olarak ise Öğütülmüş Yüksek Fırın Cürufu'nun 28 günlük basınç aktivite değeri tahmin edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre önerilen hibrit model, farklı tahmin modelleri ile karşılaştırılmış ve test verisi üzerinde %3,66'lık ortalama mutlak yüzde hata değeri ile tahminler yapmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Scientific methods must be applied in order to produce at an optimal level in the industry. However, in some sectors, the tradition of a production model based on the experience of the employees still continues in determining the product quality. This situation causes significant loss of time and quality. These losses have been reduced to a minimum with the application of prediction methods to industry in recent years. In this thesis study, the most suitable model for cement sector was determined and adapted by researching the prediction models used in the literature. In this context, the model in which Artificial Neural Network and Cultural Algorithm work as a hybrid is studied for the first time in this thesis. Real time data of a cement factory were used in the study. These data constitute the inputs of the developed algorithm. As an output, the 28-day pressure activity index value of Ground Blast Furnace Slag was estimated. According to the results obtained, the proposed hybrid model was compared with different estimation models and managed to make predictions with an average absolute percent error value of 3.66% on test data.