Farklı sulama seviyelerinin yıldız çiçeği (Dahlia sp.)'nin bitkisel özellikleri üzerine etkilerin belirlenmesi
Determination of effects on the plants characteristics of dahlia of different irrigation levels
- Tez No: 688781
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Peyzaj alanlarının yeşil kalması amacıyla bitkinin su ihtiyacı göz önünde bulundurulmadan yapılmakta olan bilinçsiz sulamalar büyük su israfına neden olmaktadır. Dünyada ve ülkemizde, su kaynaklarının azaldığında süs bitkilerinin nasıl etkileneceği konusunda yapılan araştırmalar yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, farklı sulama seviyelerinin yıldız çiçeği bitkisinin fizyolojik, morfolojik ve hasat özelliklerine etkilerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada, laboratuvar koşulları altında saksı ortamında yetiştirilmiş olan yıldız çiçeği bitkisinde eksilen nemin %100'ünün (S100), %80'inin (S80), %60'nın (S60), %40'nın (S40) ve %20'sinin (S20) uygulandığı 5 farklı sulama konusu oluşturulmuştur. Her sulamadan önce tüm bitkilerde fizyolojik (yaprak su potansiyeli, yaprak oransal su içeriği, stoma iletkenliği, yaprak sıcaklığı, klorofil okuması) ve morfolojik (bitki çapı, çiçek sayısı, petal sayısı, çiçek çapı, kuru çiçek sayısı) ve hasat sonu ölçümleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, yapılan ölçümlerin birçoğunda ele alınan sulama konuları arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar bulunmuştur. Ölçülen fizyolojik ve morfolojik özelliklerin çoğunda S100 ve S80 konularında diğer konulara oranla daha yüksek değerler elde edilmiştir. Sonuç olarak, %20 oranında yapılan bir su kısıtının Yıldız çiçeği bitkisinde su stresine yol açmayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Unconscious irrigation, which is carried out without considering the water need of the plant, in order to keep the landscape areas green, causes a great waste of water. In the world and in our country, studies on how ornamental plants will be affected when water resources decrease are insufficient. The aim of this study is to determine the effects of different irrigation levels on the physiological, morphological and harvest characteristics of Dahlia plant. In this study, 5 different irrigation subjects were created in which 100%, 80%, 60%, 40% and 20% of the depleted moisture were applied to the Dahlia plant grown in a pot environment under laboratory conditions. Before each irrigation, physiological (leaf water potential, leaf relative water content, stomatal conductivity, leaf temperature, chlorophyll reading) and morphological (plant diameter, flower number, petal number, flower diameter, dry flower) and harvest measurements were made in all plants. As a result of the study, statistically significant differences were found between the irrigation treatments discussed in most of the measurements made. In most of the measured physiological and morphological features, higher values were obtained in S100 and S80 treatments compared to other treatments. As a result, it can be said that a water restriction of 20% will not cause water stress in the dahlia plant.