Tillo geleneksel konutlarının fiziksel ve fonksiyonel kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of physical and functional use of Tillo traditional houses
- Tez No: 688783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsanlar karakterleri, kültürleri, inançları, hatıraları, değerleri ve geçmiş deneyimlerini bulundukları fiziki çevre koşullarıyla yorumlanarak toplumsal olarak saptadıkları“durum tanımlaması”sonucunda geleneksel evlerini şekillendirmişlerdir. Geleneksel evler belli bir süreç ifade etmekte ve bulundukları sosyal yapının ürünü olmaktadır. Dolayısıyla, sosyal yapıda meydana gelen bireysel ve algısal değişimler zamanla geleneksel evleri fiziksel olarak dönüştürebilmektedir. Bu durumda esas olan eski nesilden devralınan geleneksel evlerin yeni nesil tarafından muhafaza edilmesidir. Bu kapsamda; Çalışma alanı olarak seçilen Tillo'nun Fakirullah Mahallesinde on adet geleneksel ev kullanıcısıyla birlikte yapılan detaylı analiz çalışmarıyla (anket, çizim, şekil vb.) incelenmiştir. Tez içeriğinde, geleneksel Tillo evlerinin güncel kullanımlarında geçirdikleri fiziksel ve işlevsel değişimler ile kullanıcıların sosyal yapılarında meydana gelen değişimler ana konu olarak işlenmiştir. Ayrıca Tillo ilçesine yönelik genel tanımlamalar, geleneksel evlerin mimari özelliklerini tanıtmaya yönelik açıklamalar ile sosyal yapı ve fiziksel yapıya ilişkin değişikliklere yönelik değerlendirmeler, sonuç ve öneriler çalışmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
People have shaped their traditional homes as a result of the“situation definition”that they socially determined by interpreting their characters, cultures, beliefs, memories, values and past experiences with the physical environmental conditions in which they live. Traditional houses express a certain process and become the product of their social structure. Therefore, individual and perceptual changes in the social structure can physically transform traditional houses over time. In this case, the main thing is to preserve the traditional houses inherited from the old generation by the new generation. In this context; It was examined with a detailed analysis study (questionnaire, drawing, painting, etc.) conducted with ten traditional home users in the Fakirullah District of Tillo, which was chosen as the study area. In the content of the thesis, the physical and functional changes that traditional Tillo houses have undergone in their current use and the changes that occur in the social structure of the users are discussed as the main subject. In addition, general definitions for Tillo district, explanations for introducing the architectural features of traditional houses, evaluations, results and suggestions for changes in social structure and physical structure are included in the study.