İmam Mâtürîdî ve İmam Eş'arî'nin iman anlayışlarının karşılaştırılması
The comparison of the thoughts of faith of Imam Maturidi and Imam Ashari
  1. Tez No: 688799
  2. Yazar: ESRA İKBAL DANIŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ġslam kelam geleneğinde ilk dönemlerden itibaren tartıĢma konusu olan önemli meselelerden biri de Ģüphesiz iman meselesidir. Ġman konusu etrafında ortaya çıkan görüĢler Ġslam mezheplerinin oluĢmasında büyük bir etken olmuĢtur. Ġslam dünyasında iman konusu hep ön planda tutulmuĢ, ibadetin de, ahlâkın da muâmelâtın da baĢına geçmiĢtir. Dolayısıyla ilk dönemlerden beri her zaman önemini koruyan iman konusu günümüzde de halen önemini korumaya devam etmektedir. Ġslam dünyasında geniĢ bir nüfuza sahip olduğu bilinen Ġmam Mâtürîdî'nin ve Ġmam EĢ'arî'nin fikirleri bu konuda en dikkat çeken fikirlerden olup onların fikirleri Ġslam düĢüncesinin geliĢmesine büyük katkı sağlamıĢtır. ÇalıĢma kapsamında ilk önce Ġmam Mâtürîdî ve Ġmam EĢ'arî düĢünce sistemine göre; imanın nasıl tanımlandığı, mukallidin imanı, iman amel iliĢkisi, büyük günah meselesi, imanda artma-eksilme, imanda istisna, iman-Ġslam iliĢkisi konuları incelenmiĢtir. Sonrasında ise söz konusu iki alimin görüĢleri mukayese edilmiĢtir. Münferit olarak her ne kadar Mâtürîdî'nin ve EĢ'arî'nin iman anlayıĢlarını inceleyen çalıĢmalar görülse de, her ikisinin görüĢlerinin beraber incelenip mukayese edildiği bir çalıĢma görülmemektedir. Bu sebeple, bu alanda bulunan boĢluğu doldurmak amaçlanmıĢtır. AraĢtırmada Ģahıslar üzerine derinleĢme ve fikirler üzerinde derinleĢme prensiplerinden yararlanarak tasvir yöntemi kullanılmıĢtır. Böylece Mâtürîdî ve EĢ'arî'nin iman hakkındaki görüĢleri objektif bir Ģekilde ortaya konulmaya çalıĢılmıĢtır. Sonuçta söz konusu alimlerin iman hakkındaki görüĢlerinin temelde aynı olduğuna, fakat konu etrafında derinleĢtikçe birbirlerinden farklı yorumlara da ulaĢtıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In Islamic Kalam tradition, one of the top issues that has been a matter of debate is, clearly, issue of faith since the first period. The ideas arising from issue of faith had a great impact on the formation of Ġslamic sects. In Islamic world, the issue of faith has always been prioritized, it led worship, morals and treatment. Accordingly, the issue of faith maintains its importance since the early periods.The points of view of Imam Maturidi and Imam al Ash'ari, who are known to have great impact on the world of Islam, are the most conspicuous ones and they made great contribution to development of Islamic thinking. In this study, the description of faith, the faith of imitators, the connection of faith with act, the problem of great sin, increasing and decreasing in faith, exceptions in faith and faith-Islam relationship are firstly analyzed according to the thought system of Imam Maturidi and Imam al-Ash'ari. Then, the points of view of two aforementioned scholars are compared. Although there are studies that are separately examining Imam Maturidi's and Imam al Ash'ari'sconceptions of faith, there is no study examining both of their opinions and comparing them. For this reason, it is aimed to fill the gap in this field. In this study, descriptive method is used by benefiting from in-depth analysis of people and opinions. In this way, it is tried to present Imam Maturidi's and Imam al-Ash'ari's opinions about faith objectively. In conclusion, it is seen that the opinions of aforementioned scholars about faith are basically the same, however they have different interpretations as they go into more depth about the subject.