Seyyid Hüseyin Nasr'ın Kur'ân tasavvuru
Contemplation of Quran in Seyyed Hossein Nasr
  1. Tez No: 688800
  2. Yazar: OSMAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tezin araştırma konusu, Modernizm'in bir bilgi kaynağı olarak kabul etmediği vahyin, Seyyid Hüseyin Nasr özelinde Gelenekselci Ekol tarafından nasıl ele alındığından yola çıkarak, bu ekolün inşâ edilme sürecini nasıl belirlediğidir. Araştırmanın ilk bölümünde, Nasr'ın Kur'ân tasavvurunu şekillendiren ve yorumunu belirleyen dört ana faktör tespit edilmiştir: Nasr'ın, Kur'ân'ın nüzûlü ve intikaline ilişkin Batı kaynaklı eleştirilere verdiği cevaplardan yola çıkarak İslâm düşüncesinde durduğu yer; Kur'ân mesajının tarihselliğinin, onun tarih-üstü tabiatından bir şey kaybettirmediği; Kur'ân'ın asıl gücünün, onun tarihi bir olay veya fenomeni açıklamasında değil bilakis her zaman için geçerli bir sembol olmasında yatması; Kur'ân muhtevasının birçok eserde görülen Tevhit, Nübüvvet ve Ahiret şeklindeki sınırlı tasniften öte tek Tanrı'dan, gerçekliğin doğasına ilişkin hem makrokozmik hem de mikrokozmik yaratılış gerçeğine kadar birçok doktrin içermesidir. Bu tespitler ışığında tez, Kur'ân yorumunda müracaat edilmesi gereken ve kaçınılması gereken metotları belirlemektedir. Araştırmanın ikinci bölümünde, Gelenekselci Ekol ve bu ekolün Modernizm karşısındaki konumu hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedilerek, devamındaki başlıklarda yer alan kurumların inşâ sürecinde vahyin etkisi tespit edilmiştir. Tez, bu tespitlerin bir sonucu olarak, Nasr'ın Kur'an tasavvuru neticesinde ortaya çıkan yorum metodlarının Ortodoks yöntemlerle büyük oranda benzerlik gösterdiği ve Nasr özelinde Gelenekselci Ekol'e göre vahyin etkisi, sadece din alanıyla sınırlı olmayıp bilakis insanı ilgilendiren her alanda etkili olduğu sonucuna varmaktadır. Araştırmada kullanılan başlıca yöntemler arasında betimleme, karşılaştırma ve analitik yöntem yer almaktadır. Bu yönüyle tez, Kur'ân'ın metin, dil, muhteva ve yorumuna dair tefsir çalışmalarının yanı sıra Batı'da yetişmiş düşünürlerin Kur'ân algısını içeren literatüre de katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The research subject of the thesis is how the revelation which Modernism does not accept as a source of information, based on how it is handled by the Traditionalist School specific to Seyyed Hossein Nasr, determines the construction process of this school. In the first part of the research, four main factors that shape Nasr's conception of the Qur'an and determine his interpretation have been identified: The place where Nasr stands in Islamic thought, based on his responses to the Western-based criticisms regarding the revelation and transmission of the Qur'an; that the historicity of the Qur'anic message does not lose anything of its supra-historical nature; that the real power of the Qur'an lies not in its explanation of a historical event or phenomenon, but in its being a valid symbol for all time; that the content of the Qur'an includes many doctrines from the only God to the fact of creation, both macrocosmic and microcosmic, about the nature of reality, beyond the limited classification in the form of Tawhid, Prophecy and the Hereafter seen in many works In the second part of the research, the Traditionalist School and what should be known about the position of this school against Modernism were mentioned, and the effect of revelation in the construction process of the institutions in the following titles was determined. As a result of these determinations, the thesis concludes that the interpretation methods that emerged as a result of Nasr's conception of the Qur'an are largely similar to orthodox methods and that according to the traditionalist school, specific to Nasr, the effect of revelation is not only limited to the field of religion, but is effective in every field that concerns human beings. The main methods used in the research include description, comparison and analytical method. In this respect, the thesis aims to contribute to the literature, which includes the Qur'an perception of thinkers who grew up in the West, as well as the tafsir studies on the text, language, content and interpretation of the Qur'an.