İş yaşam dengesinin algılanan iş stresi ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisi: Hemşireler üzerinde bir araştırma
The effect of work life balance on perceived work stress and psychological well-being: A research on nurses
  1. Tez No: 688798
  2. Yazar: SELİN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Nursing, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalıĢmada, hemĢirelerin iĢ-yaĢam dengesinin iĢ stresi ve psikolojik iyi oluĢ düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiĢtir. AraĢtırmanın örneklemini Adana ġehir Hastanesinde çalıĢan 300 hemĢire oluĢturmuĢtur. Veriler anket yöntemiyle toplanmıĢtır. Gönüllü katılımcılara,“Kişisel Bilgi Formu”,“İş-Yaşam Dengesi Ölçeği”,“İş Stresi Ölçeği”ve“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”verilmiĢ ve katılımcılardan ölçeklerde yer alan maddeleri içtenlikle yanıtlamaları istenmiĢtir. ÇalıĢanların iĢ-yaĢam dengesi, iĢ stresi ve psikolojik iyi oluĢ düzeyleri; cinsiyet, medeni durum değiĢkenleri için bağımsız örneklem t-testi; eğitim durumu, yaĢ, çalıĢma süresi, çalıĢma birimi değiĢkenleri için tek yönlü varyans analizi (anova) kullanılarak karĢılaĢtırılmıĢtır. Sonuçlar iĢ-yaĢam dengesinin algılanan iĢ stresini ve psikolojik iyi oluĢ düzeylerini anlamlı olarak etkilediğini göstermiĢtir. ĠĢ-yaĢam dengesi alt boyutları ile iĢ stresi düzeyleri arasında anlamlı etki bulunurken; psikolojik iyi oluĢ düzeyleri ile yalnızca yaĢamın iĢten ibaret olması boyutunu etkilediği sonucu bulunmuĢtur. Bununla birlikte çalıĢma kapsamındaki değiĢkenlerin, katılımcıların demografik niteliklerine göre kısmen farklılaĢtığı tespit edilmiĢtir. Son olarak da araĢtırmadan elde edilen bulgular ıĢığında ileride yapılacak araĢtırmalar için öneriler sunulmuĢtur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of nurses' work-life balance on job stress and Psychological well-being was examined. The sample of the study consists of 300 nurses working for Adana City Hospital. Data have been collected via questionnaire method. Volunteer participants were given a“Personal Information Form”,“Work-Life Balance Scale”,“Work Stress Scale”and“Psychological WellBeing Scale”and they were asked to answer the items in the scales honestly. Parametric tests were used in the analysis of the data. Independent Sample t-Test was used for variables of gender, marital status; One-way ANOVA was used for variables of education status, age, working time and work unit to compare the work-life balance, work stress and psychological well being levels of employees. While there was a significant effect between work-life balance sub-dimensions and work stress levels; It has been found that psychological well-being affects only the dimension of life consisting of work. Results show that work-life balance affected perceived work stress and psychological well-being levels. In addition, it was determined that the variables differed slightly according to the demographic features. Finally, in the light of the findings of the study, suggestions for future research are presented.