Nanotüp yapılı Ti/TiO2 fotoanotlarla seçici fotoelektrokatalitik 3-piridinmetanol yükseltgenmesi
Selective photoelectrocatalytic oxidation of 3-pyridynemethanol by nanotube structured Ti/TiO2 photoanodes
  1. Tez No: 688808
  2. Yazar: MUHSİNE BEYZA ŞARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YURDAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında 3-piridinmetanol fotoelektrokatalitik (FEK) olarak 3-piridinmetanal ve vitamin B3 yükseltgenmiştir. Bu amaçla fotoanot olarak kullanılmak üzere, Ti plaka üzerinde nanotüp yapılı TiO2'ler anodik yükseltgenme yöntemi ile etilen glikol çözücüsünde hazırlanmıştır. Bu malzemeler XRD, SEM ve fotoakım teknikleriyle karakterize edilmiştir. Nanotüp morfolojisinin, uygulanan potansiyelin, Na2SO4 derişiminin, çözelti karıştırma hızının ve pH değerinin reaksiyon hızı ve ürün seçiciliği üzerine etkisi araştırılmıştır. Tüm anotların TiO2 fazı esas olarak anataz fazındadır. Ti levha üzerindeki nanotüp uzunluğunun artışıyla FEK aktivitesi, XRD piklerinin şiddeti ve fotoakım değerleri artmıştır. Hem Na2SO4 derişiminin hem de uygulanan potansiyelin düşmesi ile tepkime hızı azalırken 3-piridinmetanal seçiciliği artmıştır. Çözeltinin karıştırma hızının artırılmasıyla hem aktivite hem de 3-piridinmetanal seçiciliği artmıştır. Karşılaştırma amacıyla gerçekleştirilen fotokatalitik (FK) deneylerde daha düşük bir aktivite gözlenmiş ve elektrokatalitik olarak da hiçbir aktiviteye rastlanmamıştır. N2 gazı varlığında FK aktivitesi gerçekleşmemiştir. Buna karşın N2 varlığında FEK reaksiyonları O2 varlığına kıyasla daha hızlı olmuştur. FEK reaksiyonunda ve hem N2 hem de O2 atmosferinde üretilen 3-piridinmetanal, katotta indirgenmiştir. Ancak 3-piridinmetanalin anotta yükseltgenmesi çok daha hızlıdır. FK reaksiyonları asidik koşullar altında gerçekleştirilemezken FEK reaksiyonları pH 2-12 aralığında gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, photoelectrocatalytic (PEC) 3-pyridinemethanol oxidation to 3-pyridinemethanal and vitamin B3 was investigated. For this aim efficient nanotube structured TiO2 on Ti plate as photoanode were prepared by anodic oxidation method in ethylene glycol and characterized by XRD, SEM and photocurrent techniques. The effect of nanotube morphology, applied potential, Na2SO4 concentration, stirring speed of solution, and pH on the reaction activity and product selectivities were investigated. TiO2 phase of all of the anodes was mainly the anatase one. The PEC activity, the intensity of XRD peak and photocurrent increased by increasing the nanotube length. The activity decreased by decreasing both the Na2SO4 concentration and the applied potential, whereas 3-pyridinemethanal selectivity increased. By increasing the stirring speed of the solution, both the activity and the 3-pyridinemethanal selectivity increased. A low or no activity was observed for photocatalytic (PC) and electrocatalytic runs, respectively, which were carried out for the sake of comparison. No PC activity was obtained in the presence of N2, but PEC reactions in the presence of N2 were faster than in the presence of O2. The produced 3-pyridinemethanal in both N2 and O2 atmosphere was reduced at the cathode in PEC reaction, but its oxidation appeared to be much more favourable. The PC reactions could not be carried out under acidic conditions, whilst the PEC ones could be performed in the pH range 2-12.