Hidroksipropil selüloz-aşı-poliakrilamid/kitosan mikrokürelerden amoksisilinin kontrollü salımı
Controlled release of amoxicillin from hydroxypropyl cellulose-graft-polyacrylamide / chitosan microspheres
- Tez No: 688807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tez çalışmasında, kontrollü bir ilaç salım sistemi olarak antibiyotik ilaç olan amoksisilin trihidratın kontrollü salımını sağlamak için sıcaklığa duyarlı kitosan/hidroksipropil selüloz-aşı-poliakrilamid (CS/HPC-aşı-PAAm) blend mikroküreler çapraz bağlayıcı olarak glutaraldehit (GA) kullanılarak hidroklorik asit katalizöründe (HCl) emülsiyon çapraz bağlama yöntemiyle hazırlandı. İlk aşamada, hidroksipropil selülozun (HPC) akrilamid (AAm) ile olan aşı kopolimerleri başlatıcı olarak seryum (IV) amonyum nitrat kullanılarak sentezlendi. Sentezlenen aşı kopolimerler (HPC-aşı-PAAm), Fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR), elementel analiz ve diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) kullanılarak karakterize edildi. Sentezlenen kopolimerlerin alt kritik çözünme sıcaklıkları (LCST) belirlendi. Hazırlanan mikroküreler, DSC, X-ışını kırınımı (XRD) ve FTIR spektroskopisi ile karakterize edildi. Ayrıca boş ve ilaç yüklü mikrokürelerin yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. CS/HPC-aşı-PAAm oranı, ilaç/polimer oranı, çapraz bağlayıcı miktarı ve aşılama reaksiyon süresi gibi değişkenlerin AMX salımı üzerine etkileri, 25 °C, 37 °C ve 50 °C olarak üç farklı sıcaklık ve üç farklı pH ortamında (1,2, 6,8 ve 7,4) araştırıldı. Salım sonuçları, mikrokürelerin sıcaklığa duyarlı olduğunu ve yüksek aşılama süresine dolayısıyla daha yüksek AAm aşı verimine sahip mikrokürelerin AMX salımının daha kontrollü olduğunu gösterdi. Elde edilen tüm mikrokürelerin ilaç salım davranışları, farklı salım mekanizmaları açısından kinetik olarak incelendi ve sonuçta, salım sisteminin Korsmeyer-Peppas denklemini diğer denklemlerden daha fazla takip ettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, temperature sensitive chitosan/hydroxypropyl cellulose-graft-polyacrylamide (CS/HPC-g-PAAm) blend microspheres in hydrochloric acid (HCl) catalyst using glutaraldehyde (GA) as crosslinker to provide controlled release of the antibiotic drug amoxicillin trihydrate as a controlled drug release system was prepared by emulsion cross-linking method. In the first step, graft copolymers of hydroxypropyl cellulose (HPC) with acrylamide (AAm) were synthesized using cerium (IV) ammonium nitrate as initiator. Synthesized graft copolymers (HPC-g-PAAm) were characterized using Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), elemental analysis, and differential scanning calorimetry (DSC). The lower critical solution temperatures (LCST) of the synthesized copolymers were determined. Prepared microspheres were characterized by DSC, X-ray diffraction (XRD), and FTIR spectroscopy. In addition, the surfaces of the empty and drug-loaded microspheres were examined by scanning electron microscopy (SEM). The effects of variables such as CS/HPC-g-PAAm ratio, drug/polymer ratio, amount of cross-linker and grafting reaction time on AMX release, in three different temperatures as 25 °C, 37 °C and 50 °C and three different pH environments (1.2, 6.8, and 7.4) were investigated. The release results showed that the microspheres were temperature sensitive and that the microspheres with higher grafting time and hence higher AAm graft yield had more controlled AMX release. The drug release behavior of all microspheres obtained was kinetically investigated in terms of different release mechanisms, and it was seen that the release system followed the Korsmeyer-Peppas equation more than the other equations.