Dönüşüm yarıgruplarının singüler kısmı için bir takdim
A presentation for the singular part of the full transformation semigroup
  1. Tez No: 688819
  2. Yazar: DİDEM POLAT GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, dönüşüm yarıgruplarının singüler kısmı için bir takdim incelenmiştir. Giriş bölümünde Cayley teoreminin önemi ve tarihçesi açıklanmıştır. Temel kavramlar olarak serbest yarıgrup, kongrüans, yarıgrup takdimi ile ilgili bazı temel bilgilerden bahsedilmiştir. Dönüşüm yarıgruplarının bazı özel alt yarıgrupları tanımlanmış ve bu alt yarıgrupların takdimleri bulunmuş ve bunlardan faydalanarak dönüşüm yarıgruplarının singüler kısmı için bir takdim verilmiştir. Ayrıca minimal doğuray kümesi ile bağlantılı takdim tanımı verilmiş olup n=3 için dönüşüm yarıgruplarının singüler kısmının minimal doğuray kümesi ile bağlantılı takdimi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a presentation is given for singular part of the full transformation semigroup. In the part of introduciton, the importance and history of Cayley's theorem is explained. Some basic information about free semigroup, congruence, semigroup presentation as basic concepts are mentioned. Some special subsemigroups of the transformation semigroups are defined and the presentations of these subsemigroups are found and a presentation is given for the singular part of the transformation semigroups by making use of them. In addition, the definition of presentation associated with the minimal generating set is given, and presentation associated with the minimal generating set is given which n=3 for the singular part of the transformation semigroups.