Geleceği inşa etmede yenilikçi yaklaşımlar: Geotasarım ve sanal gerçeklik
Innovative approaches in building the future: Geodesign and virtualreality
- Tez No: 688838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FRED BARIŞ ERNST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bir şehri, çevreyi, binayı vs. planlarken eskiden günümüze kadar teknolojinin de gelişmesiyle beraber kullanılan sunum yöntemleri değişiklik göstermiştir. Bu yöntemler kronolojik olarak kağıt üzerinden sayısal ortama, sayısal ortamdan üç boyutlu modele, üç boyutlu modelden de sunum aracı olan Sanal-Artırılmış Gerçekliğe doğru bir yol izlemektedir. Proje, bir plan çerçevesinde başlamış olur. Planı yaparken amaç tüm koşulları değerlendirip en iyi projeyi gerçekleştirmektir. Bu çalışmada Harran Üniversitesi'nde yeni bir fakülte inşa etmek için olası durumları gözlemlemek adına geotasarım yaklaşımlarını kullanarak oluşturulan planı, 3 boyutlu modellerle, etkileşimli bir şekilde yeni teknoloji olan Sanal gerçekliği kullanarak planı sanal olarak uygulamaktır. Bu çalışmadaki amaç bir proje gerçek hayata geçmeden önce planı 3 boyutlu modellerle sanal ortamda gerçek zamanlı olarak planlayıp zamandan tasarruf etmektir. Yapılan çalışma Unity 3D Oyun Motoru kullanılarak C# diliyle gerçekleştirildi. Sonuç olarak iki boyutlu plan ile sonuçların tahmin edilmesi zorken, 3 boyutlu modellerle oluşturulan planla etkileşimli sanal ortamda, Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde kurulacak yeni bir fakülte için olası en ideal sonuca ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Geotasarım, Sanal Gerçeklik, Unity 3D, 3B Modelleme
Özet (Çeviri)
When planning a city, environment, building and similar, the presentation methods used have changed with the development of technology from the past to the present. These methods follow a path chronologically from paper to digital medium, from digital medium to three-dimensional model, from three-dimensional model to Virtual-Augmented Reality. A project starts within the framework of a plan. While making the plan, the aim is to evaluate all conditions and realize the best project. In this study, the plan created by using the geodesign approach to examine possible scanrios in order to build a new faculty in Harran University is to apply the plan virtually using 3D models and the new technology Virtual Reality interactively. The aim of this study is to create a plan in real time in a virtual environment with 3D models before a project goes into real life and to gain savings materially and in regard to time.The work was carried out in C # using the Unity 3D Game Engine. As a result, it is difficult to guess the results in a two-dimensional plan, but the most ideal results can been achieved for a new faculty to be established in the Osmanbey Campus of Harran University in an interactive virtual environment created with 3D models. KEY WORDS: GeodesingHub, Virtual Reality, Unity 3D, 3D Modelling