Aile hekimliği asistanlarının yaşlılara karşı tutumları ve etkileyen faktörler
Attitudes of family medicine residents to elderly and the factors affecting these attitudes
  1. Tez No: 688867
  2. Yazar: NUR ECE ÖZTAŞ ŞÜKÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de tam zamanlı aile hekimliği asistanlığı yapmakta olan hekimlerin yaşlılara yönelik tutumlarını araştırmak ve bu tutumlar ile ilişkili faktörleri tanımlamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tasarım tipi kesitsel olan araştırmanın evreni, çalışmanın yapıldığı Aralık 2020 tarihinde Türkiye'de tam zamanlı uzmanlık eğitimi almakta olan aile hekimliği asistanlarından oluşmaktadır. 387 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Online anket yöntemi kullanılan araştırmanın veri toplama formunda UCLA Yaşlı Tutum Değerlendirme Anketi, sosyodemografik bilgiler, hekimlik ve asistanlığa dair bilgiler, tıp fakültesinde ve uzmanlık sırasındaki geriatri eğitimine, yaşlı aile bireylerine ve yaşlı sağlığı ile ilgilenme durumuyla ilgili sorular yer almıştır. Çalışma onamı anket metninin önünde yer alan yazılı onam ile alındı. İstatistiksel değerlendirme IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study; to investigate the attitudes of physicians who are full-time family medicine residents in Turkey towards the elderly and to define the factors associated with these attitudes. MATERIALS AND METHODS: The universe of the research, whose design type is crosssectional-analytical, consists of family medicine residents who were receiving full-time residency training in Turkey as of December 2020, when the study was conducted. 387 people were included in the study. The data collection form of the study, in which the online questionnaire method was used, included the University of California at Los Angeles Geriatrics Attitudes Scale (UCLA-GAS) sociodemographic information, information about geriatric education in medical school and during residency, questions about elderly family members, and questions about dealing with the health of the elderly. Study consent was obtained with the written consent given in front of the text of the questionnaire. Statistical Package for the Social Sciences 20 package program was used to evaluate the data obtained from the study.