Jeotermal bölgelerde arazi yüzey sıcaklıklarının sentinel uydu görüntüleri kullanılarak belirlenmesinin doğruluk analizi
Accuracy analysis of determination of terrain surface temperatures using sentinel satellite images in geothermal regions
  1. Tez No: 688874
  2. Yazar: HATİCE EDANUR ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN CÜNEYT ERENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Jeotermal kelimesi yer ısısı olarak ifade edilebilir. Jeotermal enerji, yerin derinliklerinde bulunan kayaçların biriktirdiği ısı enerjisiyle taşınarak rezervuarlarda depolanan, doğal kimyasallar ve mineraller içeren sıcak su, buhar ve gazlardır. Jeotermal alanlar ise kayaçlardaki suyun ısınarak oluşturduğu rezervuarlardır. Suların sıcaklığı, derinliğe bağlı olarak yeryüzüne çıktığında değişiklik gösterebilmektedir. Jeotermal suların arazi yüzeyine de etkisi olmaktadır. Bitki örtüsü, kayaç tipi, toprak yapısı jeotermal alanlarda suyun sıcaklığından etkilenmekte ve ona göre gelişmektedir. Arazi yüzey sıcaklığı verisi arazinin sahip olduğu sıcaklık hakkında bilgi vermektedir. Jeotermal alanlarda normal alanlara göre su sıcaklığının etkileri ve arazi yüzeyinde hissedilen sıcaklık artışı arazi yüzey sıcaklığı değerlerini doğrudan etkilemektedir. Birçok çalışma için arazi yüzey sıcaklığı verisi oldukça önemlidir. Özellikle yüzey sıcaklığının normale kıyasla daha yüksek olduğu bölgelerde uydulardan elde edilen termal görüntüler kullanılarak arazi yüzey sıcaklığı incelenmekte ve yüzey sıcaklık modelleri üretilmektedir. Jeotermal alanların tespiti, yüzey sıcaklığı, sıcaklığın zamansal değişimleri ve bu değişimlerin izlenmesi, incelenmesi uydulardan elde edilen termal görüntüler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Arazi yüzey sıcaklık modelleri uydu görüntülerinin termal bantlarından üretilmektedir. Bu çalışmada Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı Kestanbol köyü yakınlarında bulunan jeotermal alana ait arazi yüzey sıcaklığının belirlenmesinde Sentinel uydu görüntülerinin termal bantları kullanılmıştır. Elde edilen uydu görüntüleri Sentinel Uygulama Platformu (SNAP) programı kullanılarak işlenmiş ve analiz edilmiştir. Aynı zamanda seçilen jeotermal alanda yersel arazi çalışmaları gerçekleştirilerek ve elde edilen sıcaklık verileri Surfer programı yardımıyla modellenmiştir. Çalışmanın doğruluk analizi, çalışma sonucunda Sentinel uydu görüntülerinden elde edilen arazi yüzey sıcaklığı verileri ile çalışma bölgesinde gerçekleştirilen arazi çalışmalarının sonuçları karşılaştırılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The word geothermal can be expressed as ground heat. Geothermal energy is hot water, steam and gases containing natural chemicals and minerals, which are stored in reservoirs by being transported by the heat energy accumulated by the rocks deep in the ground. Geothermal fields, on the other hand, are reservoirs formed by heating the water in the rocks. The temperature of the waters can vary depending on the depth when it rises to the surface. Geothermal waters also have an effect on the land surface. Vegetation, rock type, soil structure are affected by the temperature of the water in geothermal areas and develop accordingly. The land surface temperature data gives information about the temperature of the land. The effects of water temperature in geothermal areas compared to normal areas and the temperature increase felt on the land surface directly affect the land surface temperature values. Land surface temperature data is very important for many studies. Especially in regions where the surface temperature is higher than normal, the land surface temperature is examined and surface temperature models are produced by using thermal images obtained from satellites. Detection of geothermal fields, surface temperature, temporal changes in temperature and monitoring and examination of these changes are carried out using thermal images obtained from satellites. Terrain surface temperature models are produced from the thermal bands of satellite images. In this study, thermal bands of Sentinel satellite images were used to determine the land surface temperature of the geothermal field located near Kestanbol village of Ezine district of Çanakkale province. Obtained satellite images were processed and analyzed using the Sentinel Application Platform (SNAP) program. At the same time, local field studies were carried out in the selected geothermal area and the temperature data obtained were modeled with the help of the Surfer program. The accuracy analysis of the study was made by comparing the land surface temperature data obtained from the Sentinel satellite images and the results of the field studies carried out in the study area.