Genelleştirilmiş kesirli integraller için yeni orta nokta tipli eşitsizlikler
New midpoint type inequalities for generalized fractional integrals
  1. Tez No: 688873
  2. Yazar: RABİA KAPUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışması genelleştirilmiş kesirli integraller için orta nokta tipli eşitsizlikler üzerinedir. Altı bölümden oluşan bu tezin birinci bölümü giriş niteliğindedir İkinci bölümü ise tezde kullanılan bazı tanım ve teoremlerden oluşmaktadır. Ayrıca ikinci bölümde genelleştirilmiş kesirli integral operatörleri ve genelleştirilmiş orta nokta tipli eşitsizlikler verilmiştir. Üçüncü bölümde Budak ve Agarwal tarafından elde edilen Riemann-Liouville kesirli integralleri için orta nokta tipli eşitsizlikler sunulmuştur. Tez çalışmasının ana kısmını dördüncü ve beşinci bölümler oluşturmaktadır. Dördüncü bölümde Riemann-Liouville kesirli integralleri için yeni orta nokta tipli eşitsizlikler ispatlanmıştır. Beşinci bölümde ise genelleştirilmiş kesirli integraller için orta nokta tipli eşitsizlikler elde edilmiş ve bu eşitsizliklerin özel durumları araştırılmıştır. Tezin son kısmı olan altıncı bölümde ise bazı sonuçlar ve sonraki çalışmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is on midpoint type inequalities for generalized fractional integrals. The first part of this thesis, which consists of six chapters, is an introduction. The second part consists of some definitions and theorems used in the thesis. Moreover, in the second chapter, generalized fractional integral operators and generalized midpoint type inequalities are given. In the third chapter, midpoint type inequalities for Riemann-Liouville fractional integrals obtained by Budak and Agarwal are presented. The fourth and fifth sections constitute the main part of the thesis study. In the fourth chapter, new midpoint type inequalities for Riemann-Liouville fractional integrals are proved. In the fifth chapter, midpoint type inequalities for generalized fractional integrals are obtained and special cases of these inequalities are investigated. In the sixth section, the last part of the thesis, some results and suggestions for future studies are given.