Akciğer ve mezotelyoma kanseri hücre hatlarında Echinophora tenuifolia esansiyal yağının sitotoksik ve apoptotik aktiviteleri
Cytotoxic and apoptotic activities of Echinophora tenuifolia essential oil in lung and mesothelioma cancer cell lines
- Tez No: 689057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Esansiyel yağlar aromatik bitkilerden izole edilen, oda sıcaklığında sıvı formda bulunan ve yoğun kokuya sahip bileşiklerdir. Bu tez çalışmasında; Echinophora tenuifolia esansiyel yağının akciğer kanseri (A549) ve mezotelyoma kanseri (SPC212) hücre hatlarında sitotoksisite, hücre çoğalması ve apoptotik süreçler üzerindeki etkileri incelenmiştir. E. tenuifolia esansiyel yağının A549 ve SPC212 hücre hatlarında çalışılan bütün doz ve inkübasyon sürelerinde anlamlı bir sitotoksik aktivitesi olduğu belirlenmiştir. Esansiyel yağ uygulanmış A549 hücrelerinde, G0/G1 deki hücre sayısında, SPC212 hücrelerinde ise G2/M deki hücre sayısında artış görülmüştür. Esansiyel yağ uygulanmış her iki hücrede, erken apoptotik, geç apoptotik ve nekrotik hücre sayılarında artış gözlenmiştir. Her iki hücre hattında, Kaspaz-3 enzim aktivasyonunda ve mitokondri membran depolarizasyonunda doza bağlı artış görülmüştür. Sonuç olarak, Echinophora tenuifolia esansiyel yağının apoptotik mekanizmayı tetiklediğine dair bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Essential oils are compounds isolated from aromatic plants, in liquid form at room temperature, and have an intense odor. In this thesis study; the effects of Echinophora tenuifolia essential oil on cytotoxicity, cell proliferation and apoptotic processes in lung cancer (A549) and mesothelioma cancer (SPC212) cell lines were investigated. It was determined that E. tenuifolia essential oil had a significant cytotoxic activity in A549 and SPC212 cell lines at all doses and incubation times studied. There was an increase in the number of cells in G0/G1 in A549 cells treated with essential oil, and an increase in the number of cells in G2/M in SPC212 cells. An increase in the number of early apoptotic, late apoptotic and necrotic cells was observed in both cells treated with essential oil. A dose-dependent increase in Caspase-3 enzyme activation and mitochondrial membrane depolarization was seen in both cell lines. As a result, findings have been obtained that Echinophora tenuifolia essential oil triggers the apoptotic mechanism.