Rotator manşet hastalığında dekstroz proloterapinin etkinliğinin değerlendirilmesi: Prospektif randomize kontrollü çalışma
Evaluation of the effectiveness of dextrose prolotherapy in rotator cuff disease: A prospective randomized controlled study
  1. Tez No: 689075
  2. Yazar: SELİM SEZİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİRHAN DIRAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı kronik rotator manşet hastalığında ultrason eşliğinde-işaretleme yöntemi kullanılarak uygulanan dekstroz proloterapinin etkinliğini araştırmaktır. Yöntem: Prospektif, randomize ve kontrollü olarak planlanan bu çalışmaya yaşları 30-65 arasında, 3 aydan uzun süredir omuz ağrısı olan 60 hasta dahil edildi. Hastalar iki gruba randomize edildi. Proloterapi grubuna, (PG, n=30) proloterapi enjeksiyonu yapılırken, serum fizyolojik grubuna (SFG, n=30) salin enjeksiyonu uygulandı. Her iki gruba da ev egzersiz programı ve hasta eğitimi verildi. Hastalar tedavi öncesi, son enjeksiyondan 1 ay sonra ve 3 ay sonra omuz eklem hareket açıklıkları, vizüel analog skala (VAS), Omuz ağrı ve disabilite indeksi (OADİ), UCLA Omuz Değerlendirme Skoru, Ultrasound Shoulder Pathology Rating Scale (USPRS) skorlarıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to investigate the effectiveness of dextrose prolotherapy applied using ultrasound-guided marking method in chronic rotator cuff disease. Methods: In this prospective, randomized and controlled study, 60 patients between the ages of 30-65 with shoulder pain for more than 3 months were included. Patients were randomized into two groups. The prolotherapy group (PG, n = 30) was injected with prolotherapy, while the saline group (SFG, n = 30) received saline injections. Home exercise program and patient training were given to both groups. The patients were evaluated with shoulder joint range of motion, visual analog scale (VAS), Shoulder pain and disability index (SPADI), UCLA Shoulder Assessment Score, Ultrasound Shoulder Pathology Rating Scale (USPRS) scores before treatment, 1 month and 3 months after the last injection. In statistical analysis, significance level was accepted as p 0.05). In both groups, significant improvement was found in the evaluation criteria at 1 month and 3 months after treatment compared to baseline.