Ortaokul öğretmenlerinin iş doyumu ile örgütsel güven algıları arasındaki ilişki
The relationship between secondary school teachers' job satisfaction and perceptions of organizational trust
- Tez No: 689082
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFÜ DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, Diyarbakır ili Yenişehir İlçesinde 2019/2020 eğitim-öğretim yılında 41 resmi ortaokulda görev yapmakta olan öğretmen ve yöneticilerin iş doyumları ile örgütsel güven algıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada; Ho ve Au tarafından 2006 yılında geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Demirtaş tarafından 2010 yılında yapılan“İş Doyumu Ölçeği”ve Yılmaz (2006) tarafından kullanılan“Örgütsel Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmen ve yöneticilerin demografik özellikleri ile ilgili veriler araştırmacı tarafından düzenlenen“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Araştırmada uygulanan ölçekler ile ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin iş doyumları ile örgütsel güven algıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ölçeklerin uygulandığı katılımcıların özelliklerini ortaya çıkarmak için frekans ve yüzde dağılımları bulunmuştur. İş doyumu ve örgütsel güven davranışlarının alt boyutları ile cinsiyet ve görev türü gibi demografik özellikler açısından grup ortalamaları arasında anlamlı farklılıklar oluşup oluşmadığını belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi yapılmıştır. İş doyumu ve örgütsel güven davranışlarının alt boyutları ile yaş, branş ve hizmet süresi gibi demografik özellikler açısından grup ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunup bulunmadığını belirlemek amacıyla Tek Yönlü Varyans Analizi yapılmıştır. Tek yönlü varyans analizinde örgütsel güven ölçeğinin alt boyutları ile yaş ve hizmet süresi değişkeni arasında oluşan anlamlı farklılık durumlarında bu farklılığın kaynağını bulmak için Tukey testi yapılmıştır. Ölçeklerden elde edilen bütün veriler bir paket programa kaydedilerek verilerle ilgili betimsel istatistikler yapılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde frekans, yüzde, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between job satisfaction and organizational trust perceptions of teachers and administrators working in 41 public secondary schools in the Yenişehir District of Diyarbakır province in the 2019/2020 academic year. The research was carried out using the relational screening model. In the research; The“Job Satisfaction Scale”developed by Ho and Au in 2006 and adapted to Turkish by Demirtaş in 2010, and the“Organizational Trust Scale”used by Yılmaz (2006). Data on the demographic characteristics of teachers and administrators were obtained with the“Personal Information Form”prepared by the researcher. The relationship between the scales applied in the study and the job satisfaction of teachers working in secondary schools and their perceptions of organizational trust were examined. Frequency and percentage distributions were found to reveal the characteristics of the participants to whom the scales were applied. An independent sample t-test was conducted to determine whether there were significant differences between group averages in terms of sub-dimensions of job satisfaction and organizational trust behaviors and demographic characteristics such as gender and job type. One-Way Analysis of Variance was conducted to determine whether there is a significant difference between the group averages in terms of sub-dimensions of job satisfaction and organizational trust behaviors and demographic characteristics such as age, branch and length of service. In the one-way analysis of variance, the Tukey test was used to find the source of this difference in cases of significant difference between the sub-dimensions of the organizational trust scale and the variable of age and length of service. All the data obtained from the scales were recorded in a package program and descriptive statistics were made about the data. Frequency, percentage, t-test, one-way analysis of variance and correlation analysis were used to analyze the data.