Ortaokul öğretmenlerinin mesleki doyumları ile örgütsel güven arasındaki ilişki
The relationship between vocational satisfaction of secondary school teachers and organizational trust
- Tez No: 616161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma, Edirne İlindeki resmi ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin algıladıkları mesleki doyumları ile örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında, Edirne il merkezi ve Uzunköprü ilçe merkezinde resmi ortaokullarda görev yapan 210 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada;“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte Kuzgun ve Bacanlı, (2005) tarafından kullanılan“Mesleki Doyum Ölçeği”ve Yılmaz, (2006) tarafından kullanılan“Örgütsel Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada, uygulanan anketler aracılığıyla, ortaokul öğretmenlerinin iş doyumları ile örgütsel güvenleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Anket sonuçlarının çözümlenmesinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Analizlerde 0.05 anlamlılık düzeyi baz alınmıştır. Araştırma sonucunda ortaokul öğretmenlerinin mesleki doyumları ve örgütsel güven algıları orta düzeyde bulunmuştur. Mesleki doyumun değişkenler açısından anlamlı şekilde değişmediği tespit edilmiştir. Örgütsel güven düzeylerinde ise okuldaki öğrenci sayısı bakımından anlamlı fark bulunmuştur. Alt boyutlara bakıldığında ise cinsiyete göre paydaşlara güven, okuldaki öğretmen sayısı ve okuldaki öğrenci sayısına göre meslektaşlara ve yöneticiye güven boyutlarında anlamlı farklar bulunmuştur. Öğretmenlerin mesleki doyumları işe örgütsel güvenleri arasında ise negatif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between perceived professional satisfaction and organizational trust levels of teachers working in official secondary schools in Edirne. In the research, relational screening model was used. The sample of the study consists of 210 secondary school teachers working in official secondary schools in Edirne city center and Uzunköprü district center in 2016-2017 academic year. In the study; Along with the“Personal Information Form”,“Professional Satisfaction Scale”used by Kuzgun and Bacanlı, (2005) and“Organizational Trust Scale”used by Yılmaz, (2006) were used. In the research, the relationship between job satisfaction and organizational trust of secondary school teachers was examined through questionnaires. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the survey results. The significance level of 0.05 was used in the analyzes. As a result of the research, the professional satisfaction and organizational trust perceptions of secondary school teachers were found to be moderate. It was found that occupational satisfaction did not change significantly in terms of variables. A significant difference was found in terms of the number of students in organizational trust levels. When the sub-dimensions were examined, significant differences were found in the trust of the stakeholders by gender, the number of teachers in the school and the trust in the colleagues and the administrators according to the number of students in the school. On the other hand, there is a negative and moderate relationship between teachers' job satisfaction and organizational trust.