Determination of nutrient values of peanuts shells, peanut skins, and almond hulls as ruminant feed.
Ruminant yemi olarak yer fıstığı iç ve dış kabukları ve bademkabuğunun in vitro sindirilebilirliği ve besin bileşiminin
  1. Tez No: 689105
  2. Yazar: NIDA IRSHAD
  3. Danışmanlar: ASSOC. DR. SEMA YAMAN FIRINCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, yerfıstığı kabuğu, yerfıstığı iç zarı ve badem kabuğunun kimyasal kompozisyonu, besleme değeri, in-vitro sindirilebilirlik ve toplam fenolik içeriğini incelemek için yürütülmüştür. Örnekler, yerfıstığı kabuğu (PSc, PSU %5, PSU %10), badem kabuğu (AHc, AHU %5, AHU %10) ve yerfıstığı iç zarı (PSk) olarak, üre muameleli ve muamelesiz olmak üzere üç esas grup ve altı alt gruba ayrılmıştır. AHU %5, AHU %10, AHc ve PSk'nin kimyasal analizi, PSU %5, PSU %10 ve PSc ile karşılaştırıldığında daha düşük NDF ve ADF değerleri gösterdi. AHU %5, AHU %10, AHc ve PSk' nın in-vitro kuru madde sindirilebilirlikleri sırasıyla % 85.2, % 81.1, ve % 67.1 dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the chemical composition, nutritive values, in-vitro digestibility, and total phenolic contents of peanut shells, peanut skins, and almond hulls. Samples were divided into three main groups and six subgroups, based on urea treatment and non-treatment i.e., peanut shell (PSc, PSU 5%, PSU 10%), almond hull (AHc, AHU 5%, AHU 10%), and peanut skin (PSk). Chemical analysis of AHU5%, AHU 10%, AHc, and PSk showed lower NDF and ADF values as compared to PSU 5%, PSU 10%, and PSc. In-vitro dry matter digestibility values of AHU 5%, AHU 10%, AHc and PSk were 90.0%, 85.2%, 81.1%, and 67.1% respectively. These results indicated that urea treatments have a significant impact (p0.05) total phenolic content than the other samples. It is concluded that PSk, AHU 5%, and PSU 5%, may offer good potential as non-conventional feed sources for ruminants, and play a significant role in the food-feed-food system.