Evaluating the administrative performance of administrators of youth sports centers in Duhok governorate from the coaches' point of view
Duhok ilindeki gençlik spor merkezlerinin yöneticilerinin idari performansının antrenörler açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 689119
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CANİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Spor idari performansı, spor konularının kolaylaştırılmasında ve gerekli tüm spor gerekliliklerinin doldurulmasında ve antrenörlere eğitim sürecinde tam ve doğrudan rol verilmesinde ve daha önce geliştirilen politikanın uygulanmasında ve tüm zorlukların ve engellerin aşılmasında ve işin kolaylaştırılmasında pratik gerçekliğe çevrilmesinde önemli bir role sahiptir. Araştırmanın önemi, gençlik spor merkezlerinin idari ve teknik idari performansının, yaşamsal ve önemli yönleri geliştirmek ve uzmanlıklarını spor yönetiminde gerekli seviyelere yükseltmek için etkin bir değerlendirme sürecine tabi vakıflar aracılığıyla bilimsel ve kültürel olarak inşa edilmesi gerektiği gerçeği ile kanıtlanmıştır. Çalışma,: - Gençlik spor merkezlerinin yöneticileri için idari performans ölçeğinin antrenörler açısından inşa ve uygulanması. - Duhok Valiliği'ndeki Spor Gençlik Merkezleri yöneticilerinin idari performans düzeyini belirlemek. - Duhok valiliğindeki gençlik spor merkezlerinin yöneticilerinin idari performans düzeyleri arasındaki farkları belirlemek. Araştırmacılar çalışmayı yürütmek için açıklayıcı bir yaklaşım kullandılar. Çalışma topluluğu, örneğin Duhok eyaletindeki on iki farklı gençlik merkezinden (Akre, Amedi, Bardarash, Domiz, Duhok, Shexan, Sumel Batifa, Deralok, Brifka, Qasrok ve Zaxo) ve çalışma örneği gençlik merkezinden (108) antrenörlerden oluşuyordu. Araştırmacı, idari performans anketini Irak ortamına uygun olarak tasarladı, böylece idari performans anketi (39) (7) eksene ayrılmış bir paragraftan (planlama, gözetim ve takip, teşvik ve ödüller, yaratıcılık ve gelişim, organizasyon, liderlik ve iletişim) oluşuyordu. Araştırmacı, vii duhok Valiliği'ndeki gençlik merkezinin antrenörlerine kantar dağıttı ve dağıtım süreci online oldu. Sonuçlar, eğitmenlerin idari davranışlar hakkındaki yanıtlarının her konu için olumlu olduğunu ve planlama ekseninin ilkinde aritmetik ortalama (27.78), ardından ikincisinde iletişim ekseni (25.93), ardından organizasyon ekseni, sonra yaratıcılık ve gelişim ekseni, ardından denetim ve takip ekseninin ortaya çıktığını göstermektedir. , sonra eksen Liderlik ve son olarak teşvikler ve ödüller ekseni ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
Sports administrative performance has an important role in facilitating sports matters and filling all required sports requirements and giving coaches a full and direct role in the training process and under good administrative supervision in implementing the policy that was previously developed and translating it into practical reality while overcoming all difficulties and obstacles and facilitating work. The importance of research is evidenced by the fact that the administrative and technical administrative performance of youth sports centers must be constructed scientifically and culturally through foundations subject to an effective evaluation process in order to develop the vital and important aspects and raise their expertise to the levels required in sports management. The study aims to: - Building and applying the administrative performance scale for administrators of youth sports centers from the coaches' point of view. - Identify the level of the administrative performance of the administrators of the Sports Youth Centers in Duhok Governorate. - Identify the differences between the levels of administrative performance of the administrators of youth sports centers in Duhok governorate. The researchers used a descriptive approach to conduct the study. The study community consisted of twelve different youth centers in Duhok province for example, (Akre, Amedi, Bardarash, Domiz, Duhok, Shexan, Sumel, Batifa, Deralok, Brifka, Qasrok, and Zaxo), and the study sample consisted of (108) coaches from the youth center. v The researcher designed the administrative performance questionnaire in accordance with the Iraqi environment so that the administrative performance questionnaire consisted of (39) a paragraph divided into (7) axes (planning, supervision and follow-up, incentive and rewards, creativity and development, organization, leadership, and communication). The researcher distributed the scale to the coaches of the youth center in Duhok Governorate and the distribution process was online. The results show that the responses of the trainers about the administrative behaviors were positive for each topic, and the planning axis appeared in the first with an arithmetic average (27.78), followed by the communication axis in the second (25.93), then the axis of organization, then the axis of creativity and development, then the axis of supervision and follow-up, then the axis Leadership and finally the axis of incentives and rewards appeared.