COVID-19 pandemi döneminde evcil hayvanı olan bireylerde hayvanlara bağlanma ve yalnızlık duygusunun incelenmesi
Examination of animal attachment and loneliness in individuals who have pets during in COVID-19 pandemic
- Tez No: 689127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı COVID-19 pandemi döneminde evcil hayvan sahibi olan bireylerde hayvanlara bağlanma ve yalnızlık duygusunun incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini ülkemizde bir evcil hayvana sahip olan tüm bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 958 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada Bireysel Bilgi Formu, Lexington Evcil Hayvanlara Bağlanma Ölçeği (LEHBÖ) ve UCLA Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin toplanması google anket yöntemiyle oluşturulan link üzerinden yapılmıştır. Veriler, SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler, ortalama ve standart sapmaların yanı sıra bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Varyans analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan evcil hayvan sahiplerinin Lexington Evcil Hayvanlara Bağlanma Ölçeği puan ortalaması 56.95±13.24; UCLA Yalnızlık Ölçeği puan ortalaması ise 40.23±8.82 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the feeling of attachment to animals and loneliness in individuals who have pets during the COVID-19 pandemic. Material and Method: The universe of the research consists of all individuals who have a pet in our country. The sample of the study consisted of 958 people who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study voluntarily. Individual Information Form, Lexington Attachment to Pet Scale (LAPS) and UCLA Loneliness Scale were used in the study. The collection of data was made through the link created by the google survey method. The data were analyzed with the SPSS 22 package program. In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations, as well as independent groups t test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and variance analyzes were used. Results: Lexington Pet Attachment Scale mean score of pet owners participating in the study was 56.95±13.24; The UCLA Loneliness Scale mean score was 40.23±8.82.